Plakat promujący wydarzenie.

6 twarzy (chromofilia) | KRAKERS Cracow Art Week

Każdy człowiek posiada inną wrażliwość na kolor, inne doświadczenia, a percepcja koloru jest w dużej mierze uwarunkowana kulturowo, co oznacza, że różnice kulturowe mogą wpływać na to, jak ludzie postrzegają i przypisują znaczenie kolorom. W zależności od dostępności naturalnych materiałów barwnych w danej kulturze, pewne kolory mogą być bardziej powszechne lub cenione. Oprócz oddziaływania na duszę i umysł, kolor działa również na emocje i ciało. Wrażenia barwy mogą być afektywne, czyli krótkotrwałe, uczuciowe, zależne od osoby, zmienne od jej nastroju, indywidualnego upodobania odbiorcy, budujące chwilowe napięcie. Symbolika kolorów była utrwalana i ulegała zmianom zależnie od wieków, od kultury i religii.

W naszym projekcie odniesiemy się do pierwotnego umiłowania kolorów i ich nieoczywistych zestawów, bardzo często specyficznych dla miejsca i czasu, a także dla kultury. Zwrócimy uwagę na pochodzenie barwy i związek z jej nazwą - gumiguta, szafran, minia, kolor pchli, amarant, koszenila, hematyt, alizaryna, heliotrop, ultramaryna, grynszpan, absynt, celadon, russet, taupe, kajał, gagat, aurypigment. Poszukamy znaczeń kolorów w tradycji polskiej, portugalskiej i holenderskiej. „6 twarzy” to 3 spojrzenia na chromofilię w kontekście odmiennych i odległych tradycji kulturowych.

Szóstka artystów z Polski, Portugalii i Holandii stworzy obiekty czułe na znaczenie i różnice kulturowe, lokalność i indywidualność człowieka. Intuicyjnie, ale też opierając się na badaniach etnologów i etnografów, podejdzie do koloru, którego zawiłą historię opowiadają także bogate zbiory Muzeum Etnograficznego.

Informacja o artystach:
Carlos Casimiro Costa
Escola Superior de Comunicação
Instituto Politécnico de Bragança Escola Superior de Educação: Braganca, Bragança, Portugal

Jacinta Helena Alves Lourenço Casimiro da Costa
Escola Superior de Educação, Artes Visuais,

Alicja Panasiewicz
Katedra Designu
Instytut Sztuki i Designu
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Adam Panasiewicz
Katedra Multimediów
Instytut Sztuki i Designu
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Robert Boersma
aktywnie praktykujący muzyk, śpiewak i dyrygent: Collegium Gregorianum Sanctae Gertrudis;
Slavisch-Byzantijns Koor "Anastasis"; Vokaal Ensemble Voeren

Monika Nęcka
artystka i metodyczka sztuki
Katedra Edukacji Artystycznej na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP