PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Czarno-biała fotografia przedstawiająca kobietę i mężczyznę.

WIOSNA LUDU

cykl spotkań online

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na cykl spotkań online pt. „WIOSNA LUDU”. Spotykamy się od marca do listopada (z wakacyjną przerwą), raz w miesiącu, zawsze w środę, zawsze o 18.00.

W czasie, gdy coraz głośniej mówi się o potrzebie opowiedzenia ludowej historii Polski, o spojrzeniu na dzieje z perspektywy podporządkowanych – chłopów, robotników, mniejszości, Muzeum zaprasza do rozmowy o naszej spuściźnie. O czym chcemy pamiętać? O czym wolelibyśmy zapomnieć? Czego jeszcze możemy się dowiedzieć?

Rozmawiamy o głodzie, niewolnictwie, biedzie, miłości, bólu, niepamięci i powodzeniu. Co znaczą dla nas te słowa? Czy pomogą nam zrozumieć doświadczenia naszych przodków? Opowiedzieć sobie o tym, w jaki sposób żyli – bez upiększeń, uproszczeń i uogólnień? Czy ta opowieść wpływa na to, jak myślimy o sobie dziś?

Program rozwija wątki wystawy „Kogo stać?”, odnowionej części stałej ekspozycji MEK (grudzień 2020). Więcej na temat wystawy: www.etnomuzeum.eu/wystawa-stala/kogo-stac  

PROGRAM SPOTKAŃ:
31 marca | O głodzie z dr Ewą Kopczyńską
28 kwietnia | O niewolnictwie z dr hab. Kacprem Pobłockim
26 maja | O biedzie z dr hab. Urszulą Glensk
16 czerwca | O miłości z dr hab. Tomaszem Wiśliczem
22 września | O bólu z dr hab. Eweliną Szpak
20 października | O niepamięci z dr Katarzyną Maniak
24 listopada | O powodzeniu z dr hab. Tomaszem Rakowskim

Kuratorka cyklu: Dorota Majkowska-Szajer – antropolożka kultury w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, współkuratorka wystawy „Kogo stać?”.
Oprawa graficzna: Katarzyna Piszczkiewicz
Promocja: Olga Łuczyńska-Gawron

W grafice zapowiadającej program spotkań "Wiosna ludu" (strona główna MEK) wykorzystano fragment portretu nieznanej pary, wykonanego na początku XX wieku na tle ekranu fotograficznego we wsi Zasań (woj. małopolskie) przez Zakład fotograficzny Stefanii i Adama Janowskich w Myślenicach (fotografii ze zbiorów MEK, nr inw. V|1845).