Pracownia technik (foto)graficznych

warsztaty
T T
Zapraszamy do spojrzenia na fotografie z etnograficzną uważnością i skupieniem na szczególe.
Podczas warsztatów w "Pracowni technik (foto)graficznych" poznamy wybrane techniki graficzne i fotograficzne oraz wykonamy niepowtarzalne przedmioty. Będzie to okazja do spotkania z obiektami z kolekcji ponadstuletnich odbitek i negatywów, a także możliwość rozmowy z osobami pracownikami muzeum, którzy zajmują się cyfrowym udostępnianiem zdjęć.
Punktem wyjścia do pracy warsztatowej będzie kolekcja prawie dwóch i pół tysiąca szklanych negatywów i odbitek na papierze z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. To najstarsze zdjęcia w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Od 2021 roku są dostępne także online: Kolekcja nastarszych fotografii. Wybrane będą nam towarzyszyć w czasie warsztatów – w formie oryginalnej i jako wysokiej jakości, dostępne na wolnej licencji, odwzorowania cyfrowe.

Zapraszamy raz w miesiącu, w jeden z czwartkowych wieczorów, zawsze o 18.00:
  • 28 kwietnia: Transfer. Zmieniając medium, funkcję i znaczenie
  • 19 maja: Cyjanotypia. Łącząc kolekcje
  • 9 czerwca: Sitodruk. Skupiając się na szczególe
Każde spotkanie stanowi niezależną całość.

Aktualnie przyjmujemy zapisy tylko na listy rezerwowe.

Transfer. Zmieniając medium, funkcję i znaczenie 
28.04.2022 r. godz. 18.00-20.00
Fotografie z muzealnej kolekcji fascynującą bogactwem ornamentów, kształtów i deseni. Powiększając i zestawiając motywy z archiwalnych zdjęć stworzymy mozaikowe, zgeometryzowane wzory, które – wykorzystując technikę transferu – przeniesiemy na tkaninę. Efektem pracy będą unikatowe poszewki na poduszki o wymiarach 50x50 cm. 

Zapewniamy bawełniane poszewki oraz wszystkie materiały niezbędne do wykonania transferu. W czasie warsztatów będzie możliwość indywidualnego wyboru i wydruku zdjęć z kolekcji zabytkowych fotografii MEK.

Cyjanotypia. Łącząc kolekcje
19.05.2022 r. godz. 18.00-20.00
Podczas warsztatów połączymy negatywy z muzealnych zbiorów z osobistym zdjęciami. Z indywidualnie wybranych kadrów stworzymy kolaże-fotomontaże przewodzące na myśl dawne tła fotograficzne i fotografie atelierowe. Utrwalimy je w szlachetnej technice fotografii bezkamerowej. Wykorzystując światłoczułe właściwości soli żelaza wykonamy monochromatyczne odbitki stykowe na bezkwasowym papierze.

Zapewniamy wszystkie materiały niezbędne do wykonania odbitek. Przed warsztatami poprosimy o przesłanie (lub udostępnienie do zeskanowania w Muzeum) od 1 do 3 fotografii z domowych zbiorów. Na ich podstawie zostaną przygotowane negatywy potrzebne w czasie pracy warsztatowej. Termin nadsyłania fotografii upłynie 15 maja.
 
Sitodruk. Skupiając się na szczególe
9.06.2022 r. godz. 18.00-20.00
W czasie warsztatów zatrzymamy wzrok na szczegółach, które - na oryginalnych odbitkach i negatywach - trudno dostrzec gołym okiem. Korzystając z możliwości, które otworzył projekt digitalizacyjny, sięgniemy do bazy wysokiej jakości reprodukcji cyfrowych. Wybrane detale posłużą do zaprojektowania i wykonania nadruków na kieszonkach, które naszyjemy na koszulki (lub inne, indywidualnie wybrane, akcesoria/ubrania). 

Zapewniamy ramy sitodrukarskie z naświetlonymi wcześniej matrycami oraz wszystkie materiały niezbędne do wykonania kieszonki, a następnie jej naszycia lub naprasowania. Poprosimy o przyniesienie własnych koszulek.

Aktualnie przyjmujemy zapisy tylko na listy rezerwowe.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:  
  • Terminy: 28 kwietnia, 19 maja i 9 czerwca (czwartki). 
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1.
  • Cena: 55 zł za pojedyncze warsztaty (płatne przelewem na nr konta, który podamy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia). Osoby, które zapiszą się na wszystkie warsztaty, za udział w całym cyklu zapłacą 150 zł.
  • Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w warsztatach dla posiadaczy Karty.  
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych i młodzieży.
  • Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz:https://forms.office.com/r/vQLEzrL19Z