Łącze Rozśpiew

warsztaty etnograficzno–śpiewacze online
T T
Przed białym, starym, wiejskim domem siedzą dwie kobiety. Jedna siedzi po lewej stronie, gra na akordeonie. Druga siedzi na pierwszym planie przed otwartym laptopem.
Na zdjęciu Justyna Samborska i Sabina Krauze. Fot. Jarosław Dulęba.
Warsztaty etnograficzno–śpiewacze online dla dorosłych. Zapraszamy bez względu na to, czy chcesz rozpocząć przygodę ze śpiewem tradycyjnym, czy śpiewasz już od lat.
Grupowe śpiewanie tworzy porozumienie, zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Choć spotykamy się każdy we własnym domu, wspólna nauka śpiewu łączy, tu zaś osobno otwiera na zapisane w pieśniach doświadczenie poprzednich pokoleń, na szacunek dla przyrody i jej rytm.

Bez względu na to czy chcesz rozpocząć swą przygodę ze śpiewem tradycyjnym czy śpiewasz od lat – zapraszamy.

Tematyka pieśni koresponduje z rocznym cyklem obrzędowym: czerwiec - pieśni sobótkowe, lipiec – pieśni jagodne i leśne, sierpień – pieśni o ziołach, wrzesień – pieśni dożynkowe, październik – ballady.

Warsztaty śpiewacze prowadzone są przez Sabinę Krauze oraz Katarzynę Chodoń – nauczycielki śpiewu, które prowadziły cieszące się zainteresowaniem zajęcia muzyczno-śpiewacze Wstęp do Rozśpiewu w Muzeum Etnograficznym.

Katarzyna Chodoń – folklorystka, śpiewaczka, dyplomowana choreograf polskich tańców tradycyjnych. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego. Wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie (Raraszek - muzyka krakowska, Tadirindum - muzyka rzeszowska, Swada w projekcie Bajkowe Kołysanki, Strojone przy projekcie Preludium Słowiańskie i Pieśń Gminna, Małe Piwko – muzyka miejska). Działalność dotyczącą edukacji regionalnej prowadzi jako Pani od Muzyki.

Sabina Krauze – śpiewa, gra, występuje, komponuje. Ma za sobą formalną edukację muzyczną w postaci szkoły muzycznej pierwszego stopnia oraz wiele warsztatów i spotkań z nauczycielami indywidualnymi. Jej droga poznawania swojego głosu rozpoczęła się pod okiem solistki poznańskiej opery. Przez kolejne lata odkrywała przestrzeń sali teatralnej w Gdańskiej Szkole Artystycznej, jazz i funk w zespole Native i Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 2015 roku zanurzyła się w nurt muzyki tradycyjnej i improwizowanej. Od tamtego czasu współtworzy projekt Banda Furora, komponuje muzykę, prowadzi i współprowadzi warsztaty wokalne i wokalno-teatralne, bierze udział w projektach muzycznych i teatralnych w Polsce i nie tylko. Z przyjemnością zgłębia polską kulturę tradycyjną, poznaje te pochodzące z innych terenów geograficznych, czerpie z nich inspirację i wplata w codzienność swoją oraz uczestników jej zajęć.

Informacje praktyczne:

Spotkania odbywają się od czerwca do października, dwa razy w miesiącu, za pośrednictwem platformy Zoom, tak by osoby uczestniczące i prowadząca miały możliwość widzieć i słyszeć się w czasie rzeczywistym. Link do spotkania będzie udostępniany każdorazowo osobom zapisanym.

Terminarz zajęć:

10 i 24 czerwca - PIEŚNI SOBÓTKOWE

godz: 18:00- 20:00

Prowadzenie: Sabina Krauze


8 i 22 lipca – PIEŚNI JAGODNE I LEŚNE

Godzina 18:00- 20:00

Prowadzenie: Katarzyna Chodoń


12 i 19 sierpnia – PIEŚNI O ZIOŁACH

godz: 18:00 – 20:00

Prowadzenie: Sabina Krauze


16 i 23 WRZEŚNIA – PIEŚNI JESIENNE
godz: 18:00 – 20:00

Prowadzenie: Katarzyna Chodoń

14 i 28 PAŹDZIERNIKA – BALLADY

W październiku zaszyjemy się w wygodnych, ciepłych domach i oddamy się śpiewom. Skorzystamy z wokalnych i emisyjnych ćwiczeń, będziemy budować naszą relację z ciałem i głosem. Na warsztat weźmiemy ludowe ballady. Damy głos opowieściom o wydarzeniach najważniejszych, w których przeplatają się miłość, cuda i śmierć. 


Zapisy oraz więcej informacji: Katarzyna Dorota, dorota@etnomuzeum.eu

Zajęcia są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.