Etnokalendarz

weekendowe warsztaty rodzinne
T T
Etnokalendarz: zdjęcie z zajęć

Etnokalendarz to cykl weekendowych warsztatów rodzinnych dla dzieci oraz ich dorosłych opiekunów. To przestrzeń wymiany doświadczeń i wspólnego działania. To okazja do twórczych eksperymentów, podejmowania wyzwań, poszukiwania odpowiedzi na ważne pytania. Rozwija ciekawość, uwrażliwia, kształtuje poczucie, że codzienne wybory każdego z nas mają moc zmiany świata.

Miesiąc w miesiąc  

Przez rok szkolny 2019/2020 poprowadzą nas nazwy kolejnych miesięcy. Zainspirowani ich pochodzeniem będziemy szukać związków między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Badawcze spojrzenia skierujemy na lasy, łąki i nasze własne miejsca zamieszkania. Poszukamy sposobów na roztropniejsze urządzanie i upiększanie otoczenia. Będziemy wąchać, smakować, obserwować i konstruować. Poszukamy pomysłów na mądre gospodarowanie zasobami, wspólne spędzanie czasu, zaczynanie wszystkiego od nowa i docieranie do celu.  

Termin: sobota: 13.00–16.00 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 14.30); niedziela: 11.00–14.30 (wejścia co 15 minut, ostatnie o 13.00)

Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1
Cena: 10 zł/bilet indywidualny, 20 zł/bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + dziecko lub 2 dzieci + osoba dorosła, każda następna osoba dopłaca 10 zł)

Niedzielne warsztaty (w godzinach 11.00–14.30) są tłumaczone na Polski Język Migowy.
Nie obowiązują zapisy. Zajęcia są prowadzone do wyczerpania materiałów.

Październik: do reszty
12–13 października, Ratusz, pl. Wolnica 1

Październik to miesiąc, który swoją nazwę zawdzięcza paździerzom. Czym były i jak radzono sobie z ich nadmiarem? Czy przedmioty zrobione z odpadów mogą być ładne, praktyczne i trwałe?

W czasie październikowego Etnokalendarza odkryjemy możliwości tkwiące w skrawkach i okruchach. Sprawdzimy, na ile sposobów można wykorzystać otaczające nas materiały. Zainspirujemy się przedmiotami z różnych kultur i krajów. Wprawimy w ruch muzealne krosna, damy drugie życie bawełnianym koszulkom, dowiemy się, jak mądrzej gospodarować naszymi zasobami.

Na zakończenie zaprojektujemy i wykonamy wielorazowe worki do transportu owoców i warzyw.