Etnograficznym okiem

otwarte warsztaty rysunku
T T
Grafika do warsztatów Etnograficznym Okiem

Zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem - eksponatem w przestrzeni muzeum. Posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkraczamy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy „podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym Muzeum.

Praca ze szkicownikiem to nie tylko próba zarejestrowania tego, co widzimy. To zapis naszego sposobu myślenia. To skupienie na detalu, poszukiwanie poezji w przedmiocie. To też zabawa formą i treścią, bo to, co stworzymy, nawet realistycznie odwzorowane, należy już do nas – możemy to przetwarzać i zmieniać, tworząc nową jakość.

Warsztaty umożliwiają zapoznanie się z wybranymi technikami rysunkowymi. Uczestnicy poznają różne narzędzia rysunkowe i eksperymentują z własnym stylem. Hasła poszczególnych spotkań stają się drogowskazami w eksploracji wybranych aspektów etnograficznej ekspozycji. Podczas kolejnych odsłon korzystamy z różnych narzędzi, takich jak kredki, flamastry czy akwarele.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały.


Program spotkań jesień/zima 2019:
 
27 października – W szczególe. Biała pastela na ciemnym tle

Poszukiwanie detalu w obiekcie – w tkaninie, koronce, biżuterii. Skupienie uwagi na drobnych elementach w powiększeniu. Praca na dużym formacie z wykorzystaniem kontrastu bieli i czerni. W roli głównej pastele.

24 listopada – Naturalnie. Węgiel

Węgiel drzewny jest jednym z najnaturalniejszych narzędzi rysunkowych. W listopadzie zapraszamy do pracy z węglem na dużym formacie, inspirowanej motywami natury, w przestrzeni wystawy Nieobjęta Ziemia.

15 grudnia – Kolorami. Kredka akwarelowa

Spotkanie z kolorem w przestrzeni wystawy Heródek. Działanie wyobraźnią, praca na chłonnym papierze akwarelowym. Aby uwolnić się od dokładności i dosłowności, wprowadzimy do rysunku element przypadku, operując wodą. 


Informacje praktyczne

Termin: warsztaty odbywają się raz w miesiącu w niedzielę, w godz. 15.30–18.00. 
Terminy spotkań: 27 października, 24 listopada, 15 grudnia
Cena: 10 zł/pojedyncze wejście
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1

Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona (max. 25 os.).

Warsztaty są tłumaczone na polski język migowy. Tłumacza nie trzeba specjalnie zamawiać – wystarczy zgłosić zapotrzebowanie w kasie w momencie przybycia na warsztaty.

zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć