Etnograficznym okiem

otwarte warsztaty rysunku
T T
Grafika do warsztatów Etnograficznym Okiem

Zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem - eksponatem w przestrzeni muzeum. Posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkraczamy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy „podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym Muzeum.

Praca ze szkicownikiem to nie tylko próba zarejestrowania tego, co widzimy. To zapis naszego sposobu myślenia. To skupienie na detalu, poszukiwanie poezji w przedmiocie. To też zabawa formą i treścią, bo to, co stworzymy, nawet realistycznie odwzorowane, należy już do nas – możemy to przetwarzać i zmieniać, tworząc nową jakość.

Warsztaty umożliwiają zapoznanie się z wybranymi technikami rysunkowymi. Uczestnicy poznają różne narzędzia rysunkowe i eksperymentują z własnym stylem. Hasła poszczególnych spotkań stają się drogowskazami w eksploracji wybranych aspektów etnograficznej ekspozycji. Podczas kolejnych odsłon korzystamy z różnych narzędzi, takich jak kredki, flamastry czy akwarele.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną wszystkie warsztaty grupowe odbywające się w Muzeum zostały zawieszone do odwołania. Więcej informacji wkrótce.

Program spotkań zima/wiosna 2020:
 
26 stycznia 2020
Na czarno. Piórko kontra flamaster

Poszukiwanie nowych rozwiązań na tradycyjne piórko rysunkowe. Jak stare zakląć w nowym? Podpowiedzą etnodizajnerskie przedmioty sztuki użytkowej. Do rysowania tradycyjnych wzorów, motywów i obiektów posłużymy się flamastrem, pisakiem, markerem, nadając im nowy, bardziej współczesny wymiar.

16 lutego 2020
Sucho i płynnie. Tusz

Badamy możliwości tuszu. Inspirując się swobodą obrazów artystów nieprofesjonalnych, na dwa sposoby poszukamy w tuszu lekkości, pozytywnego przypadku i twórczych możliwości. Tym razem tusz w sztabkach – inktense blocks.

15 marca
Monokolor. Grafit rysunkowy

Detal w powiększeniu. Spojrzenie na przedmiot jak przez lupę. Skupimy się na rysach, wytarciach, zadrach i poszukamy w nich piękna starego przedmiotu. Grafit rysunkowy pomoże pokazać nam każdy szczegół.

19 kwietnia
Multikolor. Pastele

Pastele suche na dużym formacie. Mocnych kontrastów poszukamy w kolorach skrzyni posagowej, drewnianych zabawkach emausowych czy zdobieniach izby krakowskiej.

Informacje praktyczne

Termin: warsztaty odbywają się raz w miesiącu w niedzielę, w godz. 15.30–18.00. 
Terminy spotkań: 26 stycznia; 16 lutego; 15 marca; 19 kwietnia
Cena: 10 zł/pojedyncze wejście
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1

Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona (max. 25 os.).

Warsztaty są tłumaczone na polski język migowy. Tłumacza nie trzeba specjalnie zamawiać – wystarczy zgłosić zapotrzebowanie w kasie w momencie przybycia na warsztaty.

zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć
zdjęcie z zajęć