wakacje 2023

Grafika dekoracyjna.
Zapraszamy na wakacyjne zajęcia dla grup zorganizowanych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Będziemy prowadzić je w przestrzeni wystawy stałej i wystaw czasowych, wśród dzieł malarek, koronczarek, hafciarek, zabawek tworzonych dla dzieci i przez dzieci, prac rzemieślniczek i rzemieślników, osób, które w kreatywny sposób kształtowały swoje otoczenie. Jak zawsze w twórczej atmosferze, w indywidualnie ustalonych terminach.
Dzieci w wieku przedszkolnym zapraszamy na wakacyjną wyprawę „za miasto” w czasie warsztatów Cztery pory roku. Lato i do testowania dawnych pomysłów na wolny czas podczas warsztatów Do zabawy! Dla uczniów i uczennic szkół podstawowych przygotowaliśmy nowe, letnie odsłony aktywizujących wyobraźnię warsztatów Wyzwanie – ubranie i Pole tworzenia. Zaś młodzieży ze szkół ponadpodstawowych oraz osobom dorosłym proponujemy emocjonującą podróż w czasie i przestrzeni podczas gry miejskiej Kazimierz od podszewki. Po-łączenia.

Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-16.00, pod numerem telefonu 883 751 003. Liczba dostępnych terminów jest ograniczona.

dla przedszkoli

Grafika dekoracyjna

Cztery pory roku. Lato

Co łączy czerwiec z czerwienią polskiej flagi? Jak powstaje pyszny lip(c)owy miód? Jakie zboża można zebrać w sierpniu – niekoniecznie za pomocą sierpów? Wakacyjna wyprawa za miasto, którą można odbyć w… muzeum. Wizyta na łące, w gospodarstwie rolnym i na polu. Podążanie szlakiem pszczół i odkrywanie tajemnic pasieki. Budowa domków dla pożytecznych owadów.

Grafika dekoracyjna

Do zabawy!

Jak wyglądało dzieciństwo w czasach naszych prapradziadków i praprababć? Co łączy współczesne dzieci z tymi sprzed stu lat? A przedstawicieli różnych kultur i krajów? Testowanie dawnych pomysłów na wolny czas. Wprawianie w ruch zabawek z odpustowych kramów, podwórek i wiejskich chat. Odkrywanie potencjału prostych, łatwo dostępnych materiałów i uniwersalnego języka zabawy.

dla szkół podstawowych

Grafika dekoracyjna

Wyzwanie – ubranie

Co o swoich właścicielach mogą powiedzieć spodnie, buty lub nakrycia głowy? Jak na wygląd ubrań wpływają obyczaje, potrzeby użytkowników i mody? Funkcje stroju dawniej i współcześnie. Poznawanie elementów polskich strojów ludowych. Odczytywanie informacji zakodowanych w ubiorze. Odkrywanie tradycyjnych sposobów wytwarzania i ozdabiania odzieży – na własny użytek, w działaniu.

Pole tworzenia

Wakacyjne wyjście z ram – obrazów i schematów działania. Spotkanie z bohaterkami i bohaterami dzieł sztuki, które znajdują się na muzealnych wystawach. Poznawanie technik artystycznego wyrazu, doświadczanie siły wyobraźni i niepohamowanej potrzeby tworzenia. Modelowanie żywych rzeźb, łączenie kolorów, budowanie osobistej relacji ze sztuką i odkrywanie jej dla siebie.

dla szkół ponadpodstawowych

Kazimierz od podszewki. Po-łączenia

Zespołowy wariant gry miejskiej Kazimierz od podszewki. Łączy ludzi, czasy, miejsca i brzegi zasypanej rzeki. Echa wielkiej historii i ślady codziennych wyborów kolejnych pokoleń mieszkańców (pod)krakowskiego Kazimierza zapisane w przebiegu ulic, murach domów, wyglądzie pozornie znanych miejsc. Zadania kooperacyjne, strategiczne wyzwania oraz 12 liter hasła do odnalezienia.