PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Szkoły ponadpodstawowe

Młodzież ustawiona wężykiem. Trzymają taśmę z kolorowymi rysunkami.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania tekstów i kontekstów kultury w czasie warsztatów muzealnych oraz gier miejskich dla grup młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Ich program odpowiada założeniom podstaw programowych dla III etapu edukacyjnego (m.in. języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, historii, historii sztuki, plastyki, geografii), a także poszerza zawarte w nich treści o nowe wątki. Sprzyja kształtowaniu kompetencji ułatwiających funkcjonowanie w świecie społecznych zależności, rozumienie dziedzictwa kulturowego i świadome patrzenie przez swoje „kulturowe okulary”.  

Zajęcia prowadzimy jedynie dla grup, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Terminy zajęć ustalamy indywidualnie, w miarę wolnych miejsc, z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenia chęci rezerwacji zajęć należy dokonać telefonicznie pod numerem 883 751 003 (od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00).

Szczegółowe zasady rezerwacji zajęć określa „Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez MEK kierowanych do grup zorganizowanych” dostępny pod adresem: www.etnomuzeum.eu/regulamin-uczestnictwa-w-wydarzeniach-kulturalnych-organizowanych-przez-mek.
zdjęcie przedstawiające rozłożone karty do gry "Kazimierz od podszewki"

Kazimierz od podszewki. Po-łączenia

Zespołowy wariant samoobsługowej gry miejskiej Kazimierz od podszewki. Łączy ludzi, czasy, miejsca i brzegi zasypanej rzeki. Okruchy wspomnień, archiwalne zdjęcia i stare plany. Echa wielkiej historii i ślady codziennych wyborów kolejnych pokoleń mieszkańców zapisane w przebiegu ulic, murach domów, wyglądzie pozornie znanych miejsc.

Gra jest dostępna w polskiej i angielskiej wersji językowej. Odbywa się w przestrzeni Kazimierza.

zdjęcie przedstawiające fragment wystawy stałej - zdjęcia kolędników

Gramatyka kultury

Czy język może mieć wpływ na percepcję rzeczywistości? Praca z obiektami i tekstami z muzealnego archiwum. Poszukiwanie źródeł etnonimów. Analiza kategorii Ja – Ty i My – Oni. Odkrywanie związków słów z warunkami historycznymi i społeczno-kulturowymi, w jakich były wypowiadane. Poznawanie możliwości i ograniczeń związanych z patrzeniem na świat przez nasze „kulturowe okulary”.

Warsztaty z Motywem

Odkrywanie sztuki stanowiącej medium, za pomocą którego możliwe jest komunikowanie się ze światem, lepsze rozumienie doświadczanych trudności i związanych z nimi emocji. Ćwiczenie umiejętności wyciągania wniosków, odnajdywania i twórczego komentowania nawiązań intertekstualnych oraz budowania i prezentowania wypowiedzi.

Wyzwanie – ubranie

Edycja specjalna w ramach obchodów Roku Włodzimierza Tetmajera

Czym charakteryzowały się stroje mieszkańców okolic Krakowa w czasach Włodzimierza Tetmajera? Jak na wygląd ubrań wpływają obyczaje, potrzeby użytkowników i mody? Co o swoich właścicielach mogą powiedzieć spodnie, buty lub nakrycia głowy?