Młodzież i dorośli

dorosłe osoby podaczas nauki tkania na krośnie

Zaproszenie do odkrywania świata z etnograficzną wrażliwością. Wtedy rzeczywistość, zarówno ta, którą kryją rzeczy dawne, jak i ta, którą tworzymy dziś, ujawnia nieoczekiwane sekrety. Tak rodzi się zmysł krytyczny i zmysł udziału!

warsztaty

Zdjęcie pająka tarczowego.

PAJĄKI | warsztaty online

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów pająkarskich. W okresie jesienno-zimowym przygotowaliśmy trzy minicykle poświęcone pająkom – tradycyjnym ozdobom wieszanym w okresie świątecznym w pomieszczaniach mieszkalnych na polskiej wsi. W listopadzie, grudniu i styczniu zajmiemy się kolejno pająkami krystalicznymi, ostrosłupowymi i tarczowymi.

Grafika promująca warsztaty. Na zielonym tle napis: „warsztaty rysunku. Etnograficznym okiem”.

Etnograficznym okiem | warsztaty rysunku

Etnograficznym okiem | Z bliska 
W tegorocznej odsłonie jesienno-zimowej będziemy przyglądać się z bliska konkretnym przestrzeniom i eksponatom w Muzeum. Będziemy mogli spojrzeć na nie na wiele sposobów, w kontekście etnograficznym i rysunkowym - poprzez różne techniki. Spojrzeć z bliska, czyli z zastanowieniem nad detalem, kolorem, kształtem, zadać sobie pytanie jak, kiedy i kto używał tych przedmiotów zanim stały się eksponatami.

Zdjęcie z zajęć Rozśpiew

Rozśpiew. Warsztaty śpiewu tradycyjnego

Co jest potrzebne by poczuć się pewnie ze swoim głosem na co dzień? Jak to jest zanurzyć się w dźwiękach z innymi współśpiewającymi? Jakie to uczucie mieć wspólny repertuar do pośpiewania przy spotkaniach prywatnych? Jak poczuć się na tyle odważnym by nauczyć pieśni innych?

spacery

zdjęcie przedstawiające prowadzącą warsztaty spacerującą po lesie

Spacery śpiewacze

Spotkania ze śpiewem w otwartych przestrzeniach miejskich.

Pomysł by połączyć wspólny śpiew i wyjść z nim „w miasto” jest odpowiedzią na wiele potrzeb zgłaszanych przez uczestników warsztatów "Rozśpiew": śpiewania na żywo, spróbowania sił w śpiewie w otwartej przestrzeni i przywrócenia pieśni do życia codziennego.

dla grup

zdjęcie przedstawiające rozłożone karty do gry "Kazimierz od podszewki"

Kazimierz od podszewki. Po-łączenia

Zespołowy wariant samoobsługowej gry miejskiej "Kazimierz od podszewki". Łączy ludzi, czasy, miejsca i brzegi zasypanej rzeki. Echa wielkiej historii i ślady codziennych wyborów kolejnych pokoleń mieszkańców zapisane w przebiegu ulic, murach domów, wyglądzie pozornie znanych miejsc. Nowe zadania kooperacyjne, strategiczne wyzwania i jeszcze więcej wrażeń.