Młodzież i dorośli

Dorosłe osoby podczas nauki tkania na krośnie. Na wprost mężczyzna siedzący przed drewnianym urządzeniem. Z jednej  strony kobieta przytrzymuje je ręką. To  samo robi inna kobieta z drugiej strony. Z tyłu przyglądające się osoby.

Zaproszenie do odkrywania świata z etnograficzną wrażliwością. Wtedy rzeczywistość, zarówno ta, którą kryją rzeczy dawne, jak i ta, którą tworzymy dziś, ujawnia nieoczekiwane sekrety. Tak rodzi się zmysł krytyczny i zmysł udziału!

warsztaty

Pracownia technik (foto)graficznych

Zapraszamy do spojrzenia na fotografie z etnograficzną uważnością i skupieniem na szczególe.
Podczas warsztatów w "Pracowni technik (foto)graficznych" poznamy wybrane techniki graficzne i fotograficzne oraz wykonamy niepowtarzalne przedmioty. Będzie to okazja do spotkania z obiektami z kolekcji ponadstuletnich odbitek i negatywów, a także możliwość rozmowy z osobami pracownikami muzeum, którzy zajmują się cyfrowym udostępnianiem zdjęć.

Grafika promująca warsztaty. Na zielonym tle napis: „warsztaty rysunku. Etnograficznym okiem”.

Etnograficznym okiem | warsztaty rysunku

Z bliska 
W tegorocznej odsłonie będziemy przyglądać się z bliska konkretnym przestrzeniom i eksponatom w Muzeum. Będziemy mogli spojrzeć na nie na wiele sposobów, w kontekście etnograficznym i rysunkowym - poprzez różne techniki. Spojrzeć z bliska, czyli z zastanowieniem nad detalem, kolorem, kształtem, zadać sobie pytanie jak, kiedy i kto używał tych przedmiotów zanim stały się eksponatami.

Zdjęcie z zajęć Rozśpiew

Rozśpiew. Warsztaty śpiewu tradycyjnego

Co jest potrzebne by poczuć się pewnie ze swoim głosem na co dzień? Jak to jest zanurzyć się w dźwiękach z innymi współśpiewającymi? Jakie to uczucie mieć wspólny repertuar do pośpiewania przy spotkaniach prywatnych? Jak poczuć się na tyle odważnym by nauczyć pieśni innych?

Grafika przedstawiająca cztery rodzaje pająków wykonywane w ramach warsztatów.

PAJĄKI | warsztaty online

Zapraszamy na wiosenną edycję warsztatów pająkarskich. 

Wraz z początkiem wiosny rozpoczniemy minicykl poświęcony pająkom wielkanocnym. W czasie trzech spotkań online wykonamy pająki żyrandolowe ozdobione kwiatami z bibuły.

spacery

zdjęcie przedstawiające prowadzącą warsztaty spacerującą po lesie

Spacery śpiewacze

Spotkania ze śpiewem w otwartych przestrzeniach miejskich.

Pomysł by połączyć wspólny śpiew i wyjść z nim „w miasto” jest odpowiedzią na wiele potrzeb zgłaszanych przez uczestników warsztatów "Rozśpiew": śpiewania na żywo, spróbowania sił w śpiewie w otwartej przestrzeni i przywrócenia pieśni do życia codziennego.

W okresie jesienno-zimowem spacery zostały zawieszone.  Powrócą latem!

dla grup

zdjęcie przedstawiające rozłożone karty do gry "Kazimierz od podszewki"

Kazimierz od podszewki. Po-łączenia

Zespołowy wariant samoobsługowej gry miejskiej "Kazimierz od podszewki". Łączy ludzi, czasy, miejsca i brzegi zasypanej rzeki. Echa wielkiej historii i ślady codziennych wyborów kolejnych pokoleń mieszkańców zapisane w przebiegu ulic, murach domów, wyglądzie pozornie znanych miejsc. Nowe zadania kooperacyjne, strategiczne wyzwania i jeszcze więcej wrażeń.