
Zaproszenie do odkrywania świata z etnograficzną wrażliwością. Wtedy rzeczywistość, zarówno ta, którą kryją rzeczy dawne, jak i ta, którą tworzymy dziś, ujawnia nieoczekiwane sekrety. Tak rodzi się zmysł krytyczny i zmysł udziału!
Zapraszamy do spojrzenia na fotografie z etnograficzną uważnością i skupieniem na szczególe.
Podczas warsztatów w "Pracowni technik (foto)graficznych" poznamy wybrane techniki graficzne i fotograficzne oraz wykonamy niepowtarzalne przedmioty. Będzie to okazja do spotkania z obiektami z kolekcji ponadstuletnich odbitek i negatywów, a także możliwość rozmowy z osobami pracownikami muzeum, którzy zajmują się cyfrowym udostępnianiem zdjęć.
Z bliska
W tegorocznej odsłonie będziemy przyglądać się z bliska konkretnym przestrzeniom i eksponatom w Muzeum. Będziemy mogli spojrzeć na nie na wiele sposobów, w kontekście etnograficznym i rysunkowym - poprzez różne techniki. Spojrzeć z bliska, czyli z zastanowieniem nad detalem, kolorem, kształtem, zadać sobie pytanie jak, kiedy i kto używał tych przedmiotów zanim stały się eksponatami.
Co jest potrzebne by poczuć się pewnie ze swoim głosem na co dzień? Jak to jest zanurzyć się w dźwiękach z innymi współśpiewającymi? Jakie to uczucie mieć wspólny repertuar do pośpiewania przy spotkaniach prywatnych? Jak poczuć się na tyle odważnym by nauczyć pieśni innych?
Spotkania ze śpiewem w otwartych przestrzeniach miejskich.
Pomysł by połączyć wspólny śpiew i wyjść z nim „w miasto” jest odpowiedzią na wiele potrzeb zgłaszanych przez uczestników warsztatów "Rozśpiew": śpiewania na żywo, spróbowania sił w śpiewie w otwartej przestrzeni i przywrócenia pieśni do życia codziennego.
Zespołowy wariant samoobsługowej gry miejskiej "Kazimierz od podszewki". Łączy ludzi, czasy, miejsca i brzegi zasypanej rzeki. Echa wielkiej historii i ślady codziennych wyborów kolejnych pokoleń mieszkańców zapisane w przebiegu ulic, murach domów, wyglądzie pozornie znanych miejsc. Nowe zadania kooperacyjne, strategiczne wyzwania i jeszcze więcej wrażeń.