Młodzież i dorośli

Dorosłe osoby podczas nauki tkania na krośnie. Na wprost mężczyzna siedzący przed drewnianym urządzeniem. Z jednej  strony kobieta przytrzymuje je ręką. To  samo robi inna kobieta z drugiej strony. Z tyłu przyglądające się osoby.

Zaproszenie do odkrywania świata z etnograficzną wrażliwością. Wtedy rzeczywistość, zarówno ta, którą kryją rzeczy dawne, jak i ta, którą tworzymy dziś, ujawnia nieoczekiwane sekrety. Tak rodzi się zmysł krytyczny i zmysł udziału!

warsztaty

Pracownia technik (foto)graficznych

Zapraszamy do spojrzenia na fotografie z etnograficzną uważnością i skupieniem na szczególe.
Podczas warsztatów w "Pracowni technik (foto)graficznych" poznamy wybrane techniki graficzne i fotograficzne oraz wykonamy niepowtarzalne przedmioty. Będzie to okazja do spotkania z obiektami z kolekcji ponadstuletnich odbitek i negatywów, a także możliwość rozmowy z osobami pracownikami muzeum, którzy zajmują się cyfrowym udostępnianiem zdjęć.

Grafika promująca warsztaty. Na zielonym tle napis: „warsztaty rysunku. Etnograficznym okiem”.

Etnograficznym okiem | warsztaty rysunku

Z bliska 
W tegorocznej odsłonie będziemy przyglądać się z bliska konkretnym przestrzeniom i eksponatom w Muzeum. Będziemy mogli spojrzeć na nie na wiele sposobów, w kontekście etnograficznym i rysunkowym - poprzez różne techniki. Spojrzeć z bliska, czyli z zastanowieniem nad detalem, kolorem, kształtem, zadać sobie pytanie jak, kiedy i kto używał tych przedmiotów zanim stały się eksponatami.

Zdjęcie z zajęć Rozśpiew

Rozśpiew. Warsztaty śpiewu tradycyjnego

Co jest potrzebne by poczuć się pewnie ze swoim głosem na co dzień? Jak to jest zanurzyć się w dźwiękach z innymi współśpiewającymi? Jakie to uczucie mieć wspólny repertuar do pośpiewania przy spotkaniach prywatnych? Jak poczuć się na tyle odważnym by nauczyć pieśni innych?

spacery

zdjęcie przedstawiające uczestników spaceru śpiewających na łące

Spacery śpiewacze

Spotkania ze śpiewem w otwartych przestrzeniach miejskich.

Pomysł by połączyć wspólny śpiew i wyjść z nim „w miasto” jest odpowiedzią na wiele potrzeb zgłaszanych przez uczestników warsztatów "Rozśpiew": śpiewania na żywo, spróbowania sił w śpiewie w otwartej przestrzeni i przywrócenia pieśni do życia codziennego.

dla grup

zdjęcie przedstawiające rozłożone karty do gry "Kazimierz od podszewki"

Kazimierz od podszewki. Po-łączenia

Zespołowy wariant samoobsługowej gry miejskiej "Kazimierz od podszewki". Łączy ludzi, czasy, miejsca i brzegi zasypanej rzeki. Echa wielkiej historii i ślady codziennych wyborów kolejnych pokoleń mieszkańców zapisane w przebiegu ulic, murach domów, wyglądzie pozornie znanych miejsc. Nowe zadania kooperacyjne, strategiczne wyzwania i jeszcze więcej wrażeń.