T T

Syberyjskie buty

Treść

Włodzimierz Tetmajer nigdy nie przebywał w Rosji, na terenach Dalekiej Północy i Syberii, a jednak to właśnie on podarował MEK parę butów ze skóry renifera, które najprawdopodobniej pochodzą z Jakucji.

Zimowe buty z wysokimi cholewkami wykonane zostały ze skóry z futrem z nóg młodego renifera (tzw. kamusa). Pasy futra zszyto ręcznie nićmi wykonanymi ze ścięgien reniferowych lub cienkiego rzemienia. Podeszwa ze złączonych warstw grubego filcu (tkaniny wojłokowej), przyszyta jest do cholewki grubymi nićmi. Kolorowe dekoracje na przedzie cholewki, wykonane ze skrawków czerwonego i zielonego filcu, charakterystyczne są dla obuwia (jak i innych elementów stroju) Nieńców, dawniej zwanych Samojedami.

Jak buty trafiły w ręce Włodzimierza Tetmajera? Nie wiadomo. Wskazówką może być ich rozmiar, który wskazuje, że prawdopodobnie były one używane przez kogoś, kto tylko czasowo przebywał na terytoriach tundry pomiędzy Półwyspem Kolskim a Jamalskim lub w innych okolicznościach zetknął się z Nieńcami. Wielu Polaków żyło na Syberii jako zesłańcy po powstaniu styczniowym (1863-1864) – być może właśnie od kogoś, kto wrócił z wygania Tetmajer otrzymał buty, które pod koniec życia przekazał do zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Jacek Kukuczka - kustosz MEK

Prezentacja butów na stronie projektu KOLEKCJA SYBERYJSKA – NOWE SPOJRZENIE (kliknij)
Skórzane buty.
Skórzane buty.
Skórzane buty.
Skórzane buty.
Skórzane buty.