Kamlejka posiada kaptur i wysoki kołnierz („komin”), długie, proste rękawy z rozszerzeniem w miejscu połączenia z częścią zabezpieczającą tułów. Dolna krawędź ubioru nierówna, z charakterystycznym „schodkiem” – ubytkiem materiału.
Dawne numery: MTP 16874 VE 196- stary numer Muzeum Techniczno Przemysłowego; przekaz do MTP w 1886 roku.
Obiekt znajdujący się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie, pozyskany został od Aleutów zamieszkujących Wyspę Beringa w Archipelagu Wysp Komandorskich, należących do Rosji. Kamlejka 24210/MEK wraz drugą kamlejką 24209/MEK wchodzą w skład kolekcji etnograficznej zgromadzonej w latach 1879-1883 przez Benedykta Dybowskiego.
Kamlejki wykonane z delikatnych, organicznych, wrażliwych na oddziaływania zmiennych parametrów (temperatura, wilgotność), przechowywane w zbiorach muzealnych, stopniowo tracą swoje właściwości poprzez wysychanie a nawet postępujące za tym spękania materiału, z którego zostały wykonane. Aby zapobiec temu zapobiec, a przynajmniej powstrzymać ten proces, kamlejka została konserwowana - zabezpieczano ja przed postępującym wysychaniem i sztywnieniem poprzez natarcie zewnętrznej powierzchni substancją tłuszczową.
Poniżej znajduje się opis dotyczący zabiegów konserwatorskich prowadzonych na podobnych obiektach (kamlejkach eskimoskich i aleuckich), znajdujących się w zbiorach British Museum w Londynie.
(…) Jelita używane do wykonania kamlejki tylko wówczas pozostają elastyczne jak długo nasycone są wodą (maja kontakt z wodą). Oznaczało to, że kamlejki wykonane z jelit były przechowywane (rolowane, zwijane) kiedy były wilgotne (nawilżone, mokre). Przed powtórnym użyciem, były ponownie nawilżane (namaczane) zanim były rozwinięte. W czasie, gdy trafiły one do zbiorów BM, były (stały się już) sztywne, kruche i uszkodzone. Dlatego też, przed eksponowaniem, stwardniałe jelita z których są wykonane były rozluźniane (rozprężane) poprzez użycie pary wodnej. Jak tylko odzież odzyskała swą elastyczność, była stopniowo poddawana oczyszczaniu i ponownie “formowana” do oryginalnego kształtu (chodzi o to, że przywracano jej naturalna formę i kształt, często bowiem kamlejki były zdefasonowane, powyginane, złożone w pół, etc.). Dziury i inne uszkodzenia dekoracyjnych taśm (pasów, krawędzi, etc.) były wówczas uzupełniane (łatane, wzmacniane) przylepnym i barwionym (na odpowiedni kolor – J.K.) japońskim papierem (bibułą japońską).
za:
www.britishmuseum.org/explore/highlights/highlight_objects/aoa/k/kamleika.aspx (tłumaczenie opisu konserwatorskiego: Jacek Kukuczka, MEK)