Autor opisu: Natalia A. Tatarenkowa, Kierownik Oddziału Ochrony Dziedzictwa Historycznego i Kulturowego Państwowego Rezerwatu Biosfery „Komandorski” im. S.W. Marakowa
Kajak (rosyjskie bajdarka) - pokryta skórą, aleucka łódka z zamkniętym, z wyjątkiem luków, pokładem. Wykonana jest przy użyciu tej samej technologii, co kajak Eskimosa. Skórzane obicie było uszyte ze skóry foki brodatej (Erignathus barbatus) i przywiązane do drewnianej ramy, z listew przymocowanych paskami, drewnianymi i kostnymi szpilkami. Tradycyjnie były używane jednoosobowe lub dwuosobowe kajaki używane do przepraw i połowów morskich. Wraz z przybyciem Rosjan Aleuci zaczęli budować trzyosobowe kajaki, które były szeroko stosowane w Rosyjskiej Ameryce do transportu pasażerów, małych ładunków i przybrzeżnych wędrówek.
zdjęcie: B.Dybowski, w: Wyspy Komandorskie, Lwów 1885r.
Opis przedmiotu:
Wymiary: długość 65 cm, szerokość 10 cm,, wysokość całkowita z figurkami 12 cm.
Materiał: drzewo, wyprawione jelito ssaka morskiego, płócienna tkanina, słoma, skręcona nić jelitowa, nić bawełniana, kamgarn, włos/wełna, kość morsa.
Model przedstawia Aleutów, płynących po morzu w kajaku trzyosobowym. Takie kajaki weszły do użytku wraz z pojawieniem się Rosjan na wyspach.
Kajak trzyosobowy: rama wykonana z białego drewna i pomalowana na czerwono, dziób tradycyjnie rozdwojony, rama obciągnięta półprzezroczystym materiałem jelitowym, na dziobie szew wewnętrzny, na całej długości dekoracyjne wstawki w postaci nitek z czerwonego i niebieskiego kamgarnu oraz białych włosów (częściowo utraconych); rufa – z zewnętrznym szwem; centralna część między pierwszym a drugim siedzącym – cała, między drugim a trzecim – z zewnętrznym szwem, ma również szew krzyżowy, łączący przednia i tylną część łódki. Na rufie wyraźnie zaznaczony ster.
W kajaku siedzą trzej Aleuci, ubrani w tradycyjne kamlejki z kapturami: głowy wykonane z kości morsa, dłonie i prawdopodobnie tułów z drewna, ręce (dłonie i przedramiona) – słomiane, obciągnięte płócienną tkaniną, nieruchome. Kamlejki ozdobione wstawkami z czerwonych pasków jelitowych i nitkami z niebieskiego i czerwonego kamgarnu.
Wyrzeźbione: oczy, nos, usta, broda; wąsy i broda podkreślone czarną i niebieską farbą, oczy – czarną i czerwoną. Dłonie wyrzeźbione starannie i dokładnie. Rzemienie od cuki (rękawa łączącego wioślarza z kajakiem) przerzucone są przez ramiona siedzących.
Pierwszy wioślarz ma rzemień cuki przerzucony przez prawie ramię. Kamleja porwana, szmaciane owinięcie ręki częściowo utracone, spod niej wystaje kawałek słomy. Ręcę wyciągnięte do przodu, sądząc po położeniu palców, w rękach powinno znajdować się wiosło (utracone).
Drugi ma rzemień cuki przerzucony przez lewe ramię. Spod kaptura widać czarną, szmacianą czapką z daszkiem. Obie ręce wyciągnięte do przodu.
Trzeci Aleut ma rzemień cuki przerzucony przez prawe ramię. Spod kaptura widać czarną, szmacianą czapką z daszkiem, opadającym na bok. Ręce wyciągnięte do przodu, a korpus odchylony w drugą stronę.
Model przedstawia Aleutów, płynących po morzu w kajaku trzyosobowym. Takie kajaki weszły do użytku wraz z pojawieniem się Rosjan na wyspach.
Czas i miejsce zebrania kolekcji: między 1879 i 1883 r., Wyspy Komandorskie.