PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Lalka lub model: Aleuta w kamlejce

Model (lub lalka - zabawka) przedstawiający  postać odzianą w odzież wykonaną ze skóry z futrem renifera? oraz kamlejkę - odzież wierzchnią chroniącą od wody/wilgoci, wykonaną z jelit ssaków morskich (lamparta morskiego lub fok), rzemienie (nici); szycie ręczne na wzór oryginalnego stroju aleuckich myśliwych.

Na karcie magazynowej zapisane dawny nr inw.: MNK 100 648, F.K. 4683. Kolekcja Konstantego Podhorskiego, zgromadzona w latach 1902 - 1906.

Obiekty oznaczone nr inw. MEK od 30581 do 30608 stanowią część daru do MNK z 1906 roku, zinwentaryzowanego w MNK jako 100 648 (Serya F.K. (brak nr serii), przekazanych do MEK w 1964 roku.

Fragment z opisu z wydanej we Lwowie w 1885 roku publikacji Benedykta Dybowskiego Wyspy Komandorskie, w której autor opisuje Aleutów i ich stroje:  „(…) Na wierzch odzienia, gdy deszcz pada lub gdy płyną w bajdarkach — maleńkich łódkach ze skór lwów morskich — nakładają Aleuci tak nazwane „kamlejki" lub „czigidach';, coś w rodzaju koszuli z kapturem, zrobionej z wyprawionych kiszek kotów morskich. Taka koszula wysmarowana tłuszczem z tychże samych kotów, znakomicie chroni od wody, a i ze względu na lekkość należy się jej pierwszeństwo przed mackintoshami i wszelkimi nieprzemakalnymi okryciami.”  

Lalka lub model - Aleuta w kamlejce 30608/MEK