Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Lasso-arkan

Lasso (arkan) do chwytania reniferów. Długi, spleciony z rzemieni sznur jest zwinięty w 18 pętli (zawinięć) oraz 3 krótkie obwinięcia spajające (obwiązujące) pętle w poprzek. Przekrój sznura splecionego ze skórzanych pasków okrągły. Jeden z końców rozpleciony, drugi zamocowany do sznura arkanu w miejscu przeplecenia przez kościaną sprzączkę, która posiada 2 otwory. Miejscami sznur (plecione rzemienie) porozrywane, noszące piętno używania.   

Arkan po nieniecku nazywany jest TINZIEJ i stanowił główny atrybut mężczyzny - pasterza reniferów. Każdy pasterz posiadał swój osobisty, wykonany przez siebie tinziej, który służył do oddzielania poszczególnych reniferów od stada.

Lasso zostało wykonane przez Nieńca*, Wasyla Wasilijewicza Latyszewa, do którego też 
przynależało. Wasyl Wasilijewicz Latyszew przekazał tinziej na ręce Andrzeja Dybczaka i Jacka Kukuczki jako osobisty dar do zbiorów MEK. 

Obiekt pozyskany w miejscowości Oma, w 2017 roku, w trakcie badań terenowych prowadzonych w ramach projektu badawczego Antropologiczna reinterpretacja kolekcji syberyjskiej ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, pochodzącej od polskich badaczy Syberii XIX wieku, realizowanego przez MEK w oparciu o grant Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH).


(*Nieńcy zamieszkują obszary tundry od Płw. Kanin za zachodzie aż po tereny nad Zatoką Tazowską na wschodzie)  

Wasylij Wasylijewicz Latysziew demonstruje sposób zwijania lassa/arkanu (tinziej) oraz przekazuje go w darze do zbiorów MEK. Oma (NAO), Federacja Rosyjska, 2017