Lalka przedstawia postać ubraną w brązową, wykonaną ze skóry irchowej kamlejkę(?) z kapturem, przewiązaną w pasie rzemieniem. Postać ubrana w spodnie i buty z wysokimi (do kolan) cholewami wykonanymi z ciemnobrązowej skóry irchowej.Krawędzie rękawów (a pierwotnie także brzegi – krawędzie kaptura) obszyty długim włosiem. Zabawka wykonana ze skóry, futra, pasów/łat ze skóry irchowej, nici oraz pakuł.
Brak danych dotyczących proweniencji i historii obiektu. Przekaz z MNK do MEK w 1964 roku (w tym samym roku i przekazie, trafiła do zbiorów MEK kolekcja Konstantego Podhorskiego, na którą składają się przede wszystkim przedmioty pozyskane przed 1906 roku podczas pobytu Podhorskiego na Czukotce).
Najprawdopodobniej obiekt tożsamy z 30677/MEK (lalka – zabawka), który posiada dawny nr inw MNK 100.648 FK 4683.
Lalka posiada obuwie wykonane z tzw. czarnego zamszu, analogiczne do obiektu 30640/MEK i 30647/MEK, które - wg archiwalnych metek - opisane są jako: "Obuwie kobiece z Kamczatki. Wykonane z czarnego zamszu z białą podeszwą”. Wg Ericha Kastena, są to buty charakterystyczne dla Itelmenów.
Informacja pozyskana od dr Ericha Kastena z Kulturstiftung Sibirien (Fustenberg, Niemcy), podczas wizyty studyjnej w MEK, w dniu 28.02.2018 roku.
Wg W.G. Bogoraza, rosyjskiego antropologa uznawanego za jednego z najwybitniejszych znawców kultury Czukczów, dzieci czukockie posiadały różne lalki/zabawki. Oprócz tych przedstawiających ludzi, większość stanowiły małe imitacje dużych obiektów codziennego użytku, jak małe buty, sanki, drewniane lub kościane psy i renifery z odpowiednią uprzężą, rakiety śnieżne, łuki i strzały (W. Bogoraz, The Chukchi I--III, Leiden -- New York 1904--1909).