PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Krzesiwo z torebką

Krzesiwo z torebką na skałkę (krzemień) i hubkę (drewno).
Obiekt pochodzi najprawdopodobniej z dawnej Guberni Tomskiej lub Jenisejskiej, gr. etn.: Buriaci, czas wykonania: 2 poł. XIX w. 

W zbiorach MEK 3 niemal identyczne zestawy z Buriacji jednak z napisami chińskim i bez okuć żelaznych. Najprawdopodobniej pochodzą one z pogranicza rosyjsko-mongolskiego lub rosyjsko-chińskiego (np. z Daurii).

Obiekt po zbiorach MTP via MNK trafił do MEK w 1990 roku.

Zachowana archiwalna metka MTP  z zapisanym nr inw. MTP 34668 VI 1264 oraz MNK IV M 831

Archiwalne dane wg Księgi Darów do MTP:  (brak danych o darczyńcy) krzesiwo z torebką na skałkę (krzemień) i gąbkę (hubkę) używane przez Buriatów na Syberyi, zamieszkujących gubernię Tomską i Jenisiejską. Wyrób miejscowy – 1885 – MPA 173, s. 162, poz. 1717.
Obiektu tego może dotyczyć również zapis: Estreicher z Trzebini – krzesiwko buriackie z torebką na hubkę i krzemień – 1876 – MPA 173, poz. 1059.