Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Kombinezon dziecięcy

Kombinezon dziecięcy wykonany z kilku fragmentów miękkiej skóry młodego renifera(?), pozyskanej z podgardla lub z tzw. łapek (kończyn) zwierząt. Krańce nogawek i otwór w kroczu kombinezonu obszyte irchową lamówką, podobnie jak i krawędź kaptura.  Z przodu kombinezonu znajduje się wycięcie, pozwalające na jego swobodne założenie/zdjęcie z ciała dziecka. Krawędź wycięcia obszyta gęstym, grubym kołnierzem z futra. Obydwa  rękawy posiadają „podwójne zakończenie” – właściwe, zamknięte półkolistą „rękawicą” oraz drugie, w postaci doszytych, sterczących rękawków bez rękawicy, umożliwiających swobodne wyciągnięcie dłoni. Obszerny otwór w kroczu służył umieszczeniu w tym miejscu „pieluchy” , utrzymaniu higieny lub umożliwieniu bezpośredniego załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Do obiektu doczepiona archiwalna metka z zapisem (pisownia oryginalna): „Epoka: ok 1870 Miejsce: Wsch. płn. Azja  Ubranko dziecinne z futra na zewnątrz i wewnątrz.”

W zbiorach MEK znajdują się 2 tego typu obiekty, przy czym drugi - podobny w kształcie i wymiarach - pochodzi z Kamczatki. Obydwa są unikatowymi przykładami rękodzieła paleoazjatyckich ludów północno-wschodniej Syberii (z Kamczatki i z Płw. Czukockiego).

Podczas kwerendy przeprowadzonej w czerwcu 2016 roku ramach projektu w zbiorach Rosyjskiego Muzeum Etnograficznego (REM) w Petersburgu, stwierdzono że w zbiorach tego muzeum znajduje się przynajmniej jeden analogiczny kombinezon z Czukotki.  

kombinezon 30549/MEK