Para obuwia z wysokimi cholewami uszyta ze skóry foczej(?). Podeszwa o wysokich brzegach wykonana z twardej, wyprawionej skóry. Poniżej górnej krawędzi ozdobny pas jaśniejszej skóry z charakterystycznymi dla Czukczów dekoracjami - wyszyciami w kształcie linii, kół i łagodnego zygzaku.
Najprawdopodobniej są to buty z kolekcji zgromadzonej przez Konstantego Podhorskiego w latach 1902 - 1906, przekazane jako dar do Muzeum Narodowego w Krakowie w 1906 roku. Na fotografii zachowanej w zbiorach Państwowego Muzeum Etnograficznego (PME) w Warszawie, widnieje postać Podhorskiego w czukockim ekwipunku. Widoczna na zdjęciu kuchlanka (kuklanka), czyli rozkloszowane futro z kapturem i zdobnym pasem (opowanem) wzdłuż dolnej krawędzi, znajduje się obecnie w kolekcji MEK. Nie wykluczone, że para czukockiego obuwia w zbiorach MEK również była wykorzystywana przez Podhorskiego, choć nie jest tą, która widnieje na archiwalnej fotografii.
Zachował się dawny numer inw. MNK IV 120, 34116 V EW-IV-R-1580. Przekaz z MNK do zbiorów MEK nastąpił (dopiero!) w 1993 roku.