PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych

Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Konstanty Podhorski

1859–1907
T T
Konstanty Mateusz Podhorski (21 września 1859–21 marca 1907) ziemianin, właściciel majątku Mikołajówka w Guberni Kijowskiej, autor opracowań genealogicznych i pamiętników, myśliwy i podróżnik, poszukiwacz złota na Alasce, kierował rosyjsko-amerykańską kompanią handlową na Półwyspie Czukockim.

Konstanty Podhorski w roku 1906 podarował Muzeum Narodowemu w Krakowie prawie 80 obiektów pochodzących od Czukczów. Są to bogato zdobione elementy odzieży: kuklanka ze skóry renifera (którą nosił sam Podhorski), futrzane wysokie buty, kilka par rękawiczek, kolekcje sakiewek i pochew na noże przytraczanych do pasów, dywaniki z aplikacjami, zdobiona piłka ze skóry, liczne modele odzieży i obuwia. Są to wszystko przedmioty o wysokich wartościach artystycznych i zapewne to było powodem, że Podhorski je postanowił kolekcjonować, a później – jako przykłady sztuki czukockiej – podarować Muzeum Narodowemu.

Kolekcja Konstantego Podhorskiego została przekazana z Muzeum Narodowego w Krakowie w roku 1964 do zbiorów krakowskiego Muzeum Etnograficznego.  

Bibliografia

– Pamiętnik Konstantego Podhorskiego zatytułowany przez niego Ot, tak sobie, dla pamięci, czyli urywki z żywota nie sławnego człowieka; autograf jest przechowywany w Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie (Zbiór Podhorskich); część tego materiału została opublikowana w Notatkach Płockich, 2006, t. 51, nr 1, s. 3–6.
– Wspomnienia z podróży Konstantego Podhorskiego Po obu stronach Cieśniny Beringa drukowane w „Dzienniku Kijowskim” (elektroniczna wersja w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej), a wcześniej opublikowane jako książka wydana w Kijowie w 1909 roku.
– Sprawozdanie Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie za rok 1904, Kraków 1905, s. 17.
– Tadeusz Epsztein, Z piórem i paletą. Zainteresowania intelektualne i artystyczne ziemiaństwa polskiego na Ukrainie w II połowie XIX wieku, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2005 (głównie o działalności genealogicznej i kolekcjonerskiej Podhorskiego).
– Thomas C. Owen, Chukchi gold: American enterprize and Russian xenophobia in the Northwestern Siberian Company, ‘Pacific Historical Review’ 2008, t. 97, nr 1, s. 49–85 (dobrze udokumentowane opracowanie działalności Kompanii Syberyjskiej, rola Podhorskiego marginalna, co jest raczej w sprzeczności z tym, co pisał na ten temat sam Podhorski we wspomnieniach).