Standardy Ochrony Małoletnich
Treść
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W MUZEUM ETNOGRAFICZNYM IM. SEWERYNA UDZIELI W KRAKOWIE
Rozdział 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Ilekroć mowa o:
- ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560)
- dziecku, należy przez to rozumieć małoletniego, w stosunku do którego Muzeum jest organizatorem działalności określonej w art. 22b pkt 2 ustawy,
- krzywdzeniu dziecka, należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego, lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbanie,
- pracowniku, należy przez to rozumieć każdego pracownika Muzeum bez względu na formę zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenia itp), współpracownika, stażystę, wolontariusza, praktykanta lub inną osobę, która z racji pełnionej funkcji lub zadań w Muzeum ma kontakt z dziećmi, a także inny personel dopuszczony przez Muzeum do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
- działalności, należy przez to rozumieć działalność związaną z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.
- opiekunie dziecka, należy przez to rozumieć rodzica lub opiekuna prawnego, a także rodzica zastępczego.
§2
- Standardy ochrony małoletnich to zasady dotyczące zabezpieczenia dzieci przed wszelkimi formami krzywdzenia, zaniedbania, wykorzystania czy przemocy.
Rozdział 2
Dokumenty w zakresie bezpiecznego zatrudnienia pracowników
§3
- Pracownik mający kontakt z dzieckiem w trakcie pracy, przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do działalności oprócz dokumentów wymaganych na podstawie innych przepisów prawa powszechnie obowiązującego lub regulacji wewnętrznych przyjętych w Muzeum, z zastrzeżeniem ust. 3, powinien przedstawić informację z Krajowego Rejestru Karnego, w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
- Pracodawca przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do działalności dokonuje wobec osób mającym w trakcie wykonywania swoich obowiązków kontakt z małoletnimi weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, na podstawie udzielonej zgody kandydata (załącznik nr 5).
- Pracownicy posiadający obywatelstwo innego państwa niż Rzeczpospolita Polska przedkładają dokumenty, o których mowa w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, wymagane dla obcokrajowców.
- Wyżej wymienione dokumenty i oświadczenia będą przechowywane w aktach osobowych pracowników albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności.
- Pracownicy realizujący bezpośrednio działania na rzecz dzieci, przed rozpoczęciem pracy podpisują oświadczenie o zapoznaniu się ze Standardami Ochrony Małoletnich oraz zobowiązaniu do przestrzegania podstawowych zasad ochrony dzieci (załącznik nr 1).
Rozdział 3.
Zasady bezpiecznej relacji małoletni – pracownik
§4
§4
- Pracownicy traktują małoletnich z szacunkiem oraz uwzględniają ich godność i indywidualne potrzeby.
- Pracownicy traktują dzieci równo bez względu na ich płeć, sprawność lub niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
- Małoletni mają obowiązek m.in.:
- przestrzegać zasad dotyczących sposobu zachowania, w tym zasad bezpieczeństwa,
- słuchać i reagować na polecenia pracowników,
- szanować mienie, zachowywać porządek i czystość,
- szanować prawa innych,
- akceptować wzajemną indywidualność,
- informować o oczekiwaniach, potrzebach, problemach i niebezpieczeństwach.
- Komunikaty bądź działania pracownika wobec małoletniego są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
- W komunikacji z dziećmi pracownik zachowuje cierpliwość i szacunek.
- Pracownik szanuje prawo dziecka do prywatności.
- Fotografowanie i nagrywanie małoletnich i upublicznianie tych materiałów odbywa się wyłącznie za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.
- Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jednoznacznie jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.
- Pracownikom nie wolno:
- proponować małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności dzieci,
- wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec małoletniego lub jego opiekunów,
- stosować działań przemocowych wobec małoletniego.
- Istnieją sytuacje, w których fizyczny kontakt z małoletnim może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu jeśli:
- jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie np. ze względu na strach, smutek, tęsknotę za opiekunem itp.,
- jest ochroną przed upadkiem, atakiem lub inną szczególną sytuacją np. w sytuacji napadu złości i fizycznej agresji oraz zachowań zagrażających dziecku lub innym dzieciom,
- jest sposobem na realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Kontakt pracownika z dziećmi może odbywać się po godzinach pracy pracownika wyłącznie w celach związanych z działalnością Muzeum.
Rozdział 4.
Zasady i procedury podejmowania interwencji i składania zawiadomień
§5
-
Pracownik powinien zwracać uwagę na niepokojące zachowania małoletnich, które mogą świadczyć o ich krzywdzeniu i podjąć próbę rozmowy z małoletnim w przypadku powzięcia podejrzenia takiego krzywdzenia.
- Uzasadnione podejrzenie krzywdzenia małoletniego następuje gdy:
- małoletni ujawnił pracownikowi Muzeum fakt krzywdzenia,
- pracownik zaobserwował krzywdzenie małoletniego,
- małoletni ma na sobie ślady krzywdzenia, a zapytany odpowiada niespójnie i/lub chaotycznie bądź występują inne okoliczności mogące wskazywać na krzywdzenie.
- W przypadku podejrzenia lub powzięcia informacji, o krzywdzeniu małoletniego każdorazowo należy powiadomić Dyrektora Muzeum lub wyznaczoną przez niego osobę oraz wypełnić Kartę interwencji, stanowiącą załącznik nr 2 do Standardów ochrony małoletnich obowiązujących w Muzeum.
- Jeżeli wystąpiło poważne uszkodzenie ciała wymagające interwencji medycznej lub życie małoletniego jest zagrożone pracownik w pierwszej kolejności powinien wezwać pogotowie.
- Dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba o zaistniałej sytuacji zawiadamia dyrektora jednostki, do której uczęszcza dziecko bądź prawnego opiekuna dziecka.
- Dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba ustala z dyrektorem jednostki, do której uczęszcza dziecko dalsze czynności, a w przypadku gdy zaistnieje taka konieczność informuje opiekunów o obowiązku Muzeum zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji - prokuratury, policji, sądu rodzinnego, ośrodka pomocy społecznej bądź przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego w celu uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty" – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej
z nim interwencji. - W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia wobec małoletniego przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę małoletniego Dyrektor lub wyznaczona przez niego osoba składa zawiadomienie na policję lub do prokuratury.
- Muzeum prowadzi rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego oraz interwencji (załącznik nr 3).
- W przypadku każdej interwencji związanej z krzywdzeniem dziecka, pracownik Muzeum ma obowiązek zachować tajemnicę, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
Rozdział 5.
Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia
§6
- Po ujawnieniu krzywdzenia małoletni zostaje niezwłocznie otoczony opieką. Dyrektor lub osoba przez niego wskazana powiadamia dyrektora placówki do której uczęszcza małoletni oraz psychologa placówki.
- W przypadku podejrzenia ryzyka krzywdzenia lub krzywdzenia małoletniego przez pracownika, Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona niezwłocznie izoluje małoletniego od potencjalnego sprawcy, zawiadamia policję i podejmuje dodatkowe kroki jako pracodawca - zgodnie z Kodeksem Pracy i ogólnymi przepisami prawa.
- Kolejne kroki postępowania w tej sytuacji leżą w kompetencji placówki, której uczeń jest Wówczas nauczyciele specjaliści obejmują małoletniego i jego rodziców pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
- Po ustaleniu, że problem krzywdzenia nie wymaga sięgnięcia po środki represji karnej wobec rodziny i izolowania od niej dziecka oraz, że nie zachodzi zagrożenie zdrowia lub życia małoletniego, Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona w porozumieniu
z dyrektorem placówki organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego w obecności: osoby wskazanej przez Dyrektora, psychologa placówki oraz pracownika, który zgłosił incydent. Podczas spotkania zostają określone sposoby wsparcia i reagowania. Ze spotkania sporządza się notatkę służbową. - Wszyscy pracownicy, którzy w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych posiadają informacje o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane
są zobowiązani do zachowania tych informacji w tajemnicy, poza tymi informacjami, które przekazywane są uprawnionym instytucjom.
Rozdział 6
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów oraz zasady ich udostępniania
§7
- Wdrażanie działań dotyczących „Standardów ochrony małoletnich" podlega okresowej analizie i w miarę potrzeb modyfikacji.
- Koordynator ds. standardów ochrony małoletnich lub osoba wyznaczona przez Dyrektora, co najmniej raz na dwa lata dokonuje oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb, zgodności z przepisami oraz proponuje konieczne zmiany.
- Osoba, o której mowa w ust. 2 przeprowadza wśród pracowników raz na dwa lata ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 4.
- Ponadto osoba, o której mowa w ust.2 jest odpowiedzialna za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów oraz za przyjmowanie od pracowników proponowanych zmian w treści ich zapisów.
- W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany w Standardach oraz wskazywać sytuacje naruszenia Standardów oraz sytuacje w których procedury określone w Standardach nie zostały zastosowane lub nie zadziałały.
- Osoba, o której mowa w ust. 2 dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników ankiet. Sporządza na tej podstawie protokół, który następnie przekazuje Dyrektorowi.
- Dyrektor po dokonaniu analizy protokołu może wprowadzić niezbędne zmiany, a następnie ogłasza stosownym zarządzeniem nowe brzmienie Standardów.
§8
- Wszelkie procedury i dokumenty związane z wprowadzeniem Standardów są udostępniane pracownikowi przed rozpoczęciem wykonywania zadań.
- Pracownik potwierdza pisemnie zapoznanie się z w/w dokumentami.
§9
Procedury i dokumenty związane z wprowadzeniem Standardów udostępnione są na stronie internetowej Muzeum oraz wywieszone na tablicy ogłoszeń.Rozdział 7.
Zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników
i przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach lub udzielenie wsparcia
i przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach lub udzielenie wsparcia
§11
- Za przygotowanie pracowników do stosowania standardów oraz zasad i procedur opisanych
w „Standardach ochrony małoletnich" odpowiada koordynator ds. standardów ochrony małoletnich lub osoba wyznaczona przez Dyrektora, która odpowiada także za nadzór nad realizacją zasad i procedur, w tym działania interwencyjne. - Osoba, o której mowa w ust. 1 m.in.:
- przekazuje do zapoznania pracownikom „Standardy ochrony małoletnich",
- dokonuje weryfikacji pracowników mających kontakt z dziećmi w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
- przyjmuje zgłoszenia o podejrzeniu krzywdzenia dziecka i podejmowanie działań interwencyjnych,
- prowadzi niezbędną dokumentację np. kartę interwencji, rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego oraz interwencji - z wykorzystaniem załączników nr 2 i 3 do Standardów ochrony małoletnich.
- Plan wsparcia małoletniego obejmuje różne formy pomocy, w tym prawną, psychologiczną, socjalną i medyczną, uwzględniając współpracę w tym zakresie z dyrektorem szkoły, do której uczęszcza małoletni oraz z wykwalifikowanymi placówkami.
- Celem planu wsparcia jest przede wszystkim:
- zainicjowanie działań interwencyjnych we współpracy z dyrektorem szkoły, do której uczęszcza małoletni oraz z innymi instytucjami, jeśli istnieje taka konieczność,
- współpraca z rodzicami w celu powstrzymania krzywdzenia małoletniego i zapewnienie mu pomocy,
- diagnoza, czy konieczne jest podjęcie działań prawnych
- Dokumentacja dotycząca incydentów przechowywana jest w Muzeum.
Rozdział 8.
Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone
§12
- Małoletni mają obowiązek odnosić się z szacunkiem do innych małoletnich, dbać
o bezpieczeństwo własne i innych, szanować cudzą własność. - Małoletni mają obowiązek informowania pracowników Muzeum o wszelkich formach agresji i przemocy fizycznej, słownej lub psychicznej.
- Małoletni powinni, w miarę możliwości, zapobiegać aktom agresji i wandalizmu
oraz w miarę możliwości, wspierać osoby dotknięte przemocą. - Małoletnim nie wolno posiadać żadnej broni, noży i innych ostrych narzędzi, oraz substancji zabronionych (np. papierosów i e-papierosów, alkoholu, substancji psychoaktywnych, napojów energetycznych).
- W relacjach między małoletnimi niedozwolone jest stosowanie agresji fizycznej, słownej i psychicznej, a w szczególności: wszelkich form bicia, popychania, uderzania, zastraszania, niszczenia cudzego mienia, grożenia, wyśmiewania, obrażania, wyzywania, rozpowszechniania plotek i obraźliwych informacji, używania wulgaryzmów, wyłudzania, kradzieży, szykanowania i znęcania się.
Rozdział 9.
Wymogi uwzględniające sytuację dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
§13
- Małoletni z niepełnosprawnościami intelektualnymi utrudniającymi komunikację z personelem Muzeum pozostają pod stałym nadzorem opiekuna.
- Personel Muzeum w kontakcie z małoletnimi z niepełnosprawnościami zachowuje cierpliwość, odnosi się do nich z szacunkiem.
- Personel Muzeum uważnie wysłuchuje małoletniego i stara się udzielić odpowiedzi dostosowanej do jego sytuacji związanej z niepełnosprawnością.
- Odpowiedzialność za małoletnich z niepełnosprawnościami oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi podczas przebywania na terenie Muzeum ponoszą ich opiekunowie.
- Personel Muzeum nie używa przewagi intelektualnej nad małoletnimi z niepełnosprawnościami, nie zawstydza, nie upokarza.
- Personel Muzeum reaguje na wszelkie negatywne i agresywne zachowania w stosunku do małoletnich z niepełnosprawnościami ze strony ich rówieśników.
Rozdział 10.
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet
§14
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet nie zostaną określone w niniejszej procedurze, ponieważ Muzeum nie wykorzystuje urządzeń elektronicznych do kontaktu z małoletnimi.Rozdział 11.
Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie
§15
Procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie nie zostaną określone w niniejszej procedurze, ponieważ Muzeum nie umożliwia małoletnim dostępu do komputera lub Internetu.