Świętujemy Rok Tetmajera

T T
Czarnobiałe zdjęcie Włodzimierza Tetmajera przed swoim domem.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie włącza się w obchody Roku Włodzimierza Tetmajera – w tym roku mija dokładnie 100 lat od śmierci tego artysty, społecznika, polityka, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, znanego ze swoich związków z podkrakowskimi (wówczas) Bronowicami. W MEK nie brak śladów tej niezwykłej postaci. Będziemy o nich przypominać w kolejnych miesiącach.

Zaczynamy od opowieści o tym jak krzyżowały się drogi Włodzimierza Tetmajera i Seweryna Udzieli, założyciela Muzeum – o łączącej ich pasji, wspólnych przedsięwzięciach i udziale Tetmajera w tworzeniu MEK.

Zachęcamy też do oglądania przygotowanego pod okiem Tetmajera modelu bronowickiej chaty, wzorowanej na domu Błażeja Czepca (uczestnika "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego). Miniaturową chatę, wykonaną w 1901 roku, można stale oglądać na naszej wystawie w Ratuszu na placu Wolnica. Polecamy Waszej uwadze jej historię i tajniki konserwacji – wiosną chata została poddana zabiegom, które pozwolą nam cieszyć się jej widokiem przez kolejne lata.

Śledzimy także inne ślady Włodzimierza Tetmajera w kolekcji MEK. Są wśród nich przykłady strojów z Bronowic, szkice i obrazy Tetmajera, ale też mniej oczywiste w tym kontekście obiekty jak… futrzane buty z Syberii. Przegląd przedmiotów, które trafiły do MEK dzięki Tetmajerowi zaprezentujemy wkrótce w osobnej galerii on-line.

Przed nami także warsztaty i spotkania, nawiązujące do wielowątkowej biografii Tetmajera. Szczegóły wkrótce. Bądźcie z nami!