PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Grafika ozdobna

Rodzice i dzieci - archiwum

Treść

Doświadczanie materii i zjawisk fizyki, eksperymenty, zabawa, uważna obserwacja świata, uruchamianie wyobraźni. Zarazem poznawanie mieszkańców Ziemi i ich kultur.

W programie propozycje zarówno dla dzieci, jak i dla całych rodzin.



Rodzinne

Poza ramy

W czasie warsztatów inspirowanych wystawą „Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie” wychodzimy „Poza ramy” utartych schematów, obrazów i muzealnych murów. Działamy w nastrojowych wnętrzach Domu Esterki oraz przestrzeni podwórka, które z nim sąsiaduje. Karmimy wyobraźnię kolorami, kompozycjami i motywami. Tworzymy przedmioty nawiązujące do dzieł artystek – bohaterek wystawy: estetyczne, praktyczne albo przydatne do zabawy.

Grafika ozdobna.

Tak się splata

Podczas spotkań z cyklu „Tak się splata” łączymy wątki, metody pracy i materiały. Splatamy nitki, włókna i sznurki. Szukamy powiązań między ekspozycjami i eksponatami: pracami zgromadzonymi na wystawie „Ale kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie na jubileusz 30-lecia” i przedmiotami związanymi z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi, które odnaleźć można na wystawie stałej MEK.

Leokadia Płonkowa „ Zima, krasnoludki” nr inw. PME 52094, ze zbiorów PME

W baśniowym teatrze obrazu i słowa

Tegoroczne wakacje i program rodzinnych warsztatów towarzyszących wystawie „Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie” pożegnamy w sobotę 2 września, w baśniowym teatrze obrazu i słowa.

Drewniana zabawka - koń na patyku

Królestwo zabawy | Dzień Dziecka w MEK

Dzień Dziecka w MEK świętujemy w tym roku od czwartku do niedzieli. Od 1 do 4 czerwca zapraszamy na wystawę zabawek z kolekcji MEK. W przestrzeni wystawy stałej w Ratuszu na placu Wolnica pojawi się 40 zabawek. Przez trzy dni w wyznaczonych godzinach wystawa „Królestwo zabawy” zmienia się w pole gry.

Grafika dekoracyjna.

WIELKA MOC | ВЕЛИКА СИЛА

Zapraszamy na warsztaty o cudzie wiosennego odrodzenia, mocy budzącej się do życia natury i roli roślin związanych z obchodzonymi na wiosnę świętami. | Запрошуємо на майстер-класи про диво весняного відродження; силу природи, що прокидається, і значення рослин, пов’язаних зі святкуванням весняних свят.

Grafika dekoracyjna.

Z energią – na ferie | З енергією – на канікули

Zapraszamy na ferie z energią! Wraz z uczestniczącymi w nich osobami będziemy ładować baterie na nowy rok i drugi semestr szkolnej nauki – odkrywać siłę drobnych gestów i niepozornych przedmiotów, czerpać z etnograficznego sposobu patrzenia na świat i (współ)działania, szukać energii zbiorów i wystaw prezentowanych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Grafika dekoracyjna

Świąteczna dekoratornia | Святкова декораційна майстерня

Zapraszamy wszystkich chcących własnoręcznie przygotować wyjątkowe ozdoby na Boże Narodzenie – czerpiące z dawnych wzorów, związane z życzeniami, które mogą być aktualne także teraz. . Запрошуємо всіх бажаючих власноруч зробити неповторні новорічні прикраси – за старовинними візерунками, пов’язаними з бажаннями, які можуть бути актуальними і зараз.

Grafika dekoracyjna

warsztaty dla rodzin | Майстер-класи для сімей

22.10.2022 r. – Ubranie z natury | Натуральний одяг
19.11.2022 r.– Z dobrą wróżbą | З доброю прикметою
17.12.2022 r. – Czas świętowania | Час святкувати

Grafika dekoracyjna

oprowadzania rodzinne | Екскурсії для сімей

27.10.2022 r. – Wśród zwierząt | Серед тварин
24.11.2022 r. – W pracy i szkole | На роботі та в школі
8.12.2022 r. – W świątecznym domu | У хаті на свята

grafika promująca cykl. na zielonym tle koło, paleta barw, obrazująca 12 miesięcy. Napis Cztery pory warsztaty dla dzieci.

CZTERY PORY

CZTERY PORY to cykl warsztatów dla dzieci w wieku 3-5 lat wprowadzający uczestników w rytm splotów natury i kultury zmieniających się wraz z następującymi po sobie sezonami. Kluczem do nich będą nazwy kolejnych miesięcy oraz kryjące się za nimi przedmioty, rośliny, przekonania i zachowania, zjawiska i obserwacje przyrody.

Różowe tło a na nim żółtozielone drzewko życia z ptaszkiem na szczycie - eksponat muzealny. Napis "wielka moc" w języku polskim i ukraińskim.

WIELKA MOC | ВЕЛИКА СИЛА

Zapraszamy na warsztaty o cudzie wiosennego odrodzenia i sile tradycji z nim związanych. 2 kwietnia zamienimy muzealną wystawę w przestrzeń rodzinnego odkrywania kultury. Wspólnie wyruszymy w podróż do źródeł zwyczajów związanych z obchodzonymi na wiosnę świętami.
Запрошуємо на заняття про чудо весняного відродження та силу традицій, які з ним пов'язані. 2 квітня ми перетворимо музейну експозицію на простір сімейного відкриття культури. Ми разом вирушимо в подорож до джерел звичаїв, пов’язаних із весняними святами.

grafika promująca cykl

Etno? Logicznie!

W czasie warsztatów z nowego cyklu dla rodzin odkrywamy potencjał tradycyjnych rozwiązań i naturalnych materiałów. Uczymy się gospodarować zasobami, wyciągać wnioski z doświadczeń, dostrzegać praktyczną stronę kultury. Tworzymy z wykorzystaniem technik rękodzielniczych, inspirujemy się przedmiotami z różnych kultur i krajów, poznajemy dawne odpowiedzi na pytania aktualne także dziś. Etno? Logicznie! Raz w miesiącu, w wybraną sobotę w MEK.

Grafika dekoracyjna

Godnie Święta | warsztaty dla rodzin

Zapraszamy do udziału w wyjątkowej podróży w czasie do Godnich Świąt z czasów Włodzimierza Tetmajera. Podążając za zebranymi przez niego informacjami będziemy szukać specyfiki obchodów Bożego Narodzenia 125 lat temu na podkrakowskiej wsi oraz ich związków ze współczesnymi świętami.

Grafika dekoracyjna.

Na szlaku | wakacje w MEK

W czasie wakacyjnych warsztatów dla rodzin spotykamy się na szlaku wiodącym w stronę przygody. Poznajemy „Wędrowanie” – nową wystawę czasową MEK – przez pryzmat przedmiotów towarzyszących ludziom w podróży, zabieranych na drogę, przywożonych z odwiedzanych miejsc. Zainspirowani nimi tworzymy własne - na pamiątkę z wizyty w muzeum i (nie tylko) letnie wyprawy.