Rodzice i dzieci - archiwum
Treść
W programie propozycje zarówno dla dzieci, jak i dla całych rodzin.
W czasie warsztatów inspirowanych wystawą „Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie” wychodzimy „Poza ramy” utartych schematów, obrazów i muzealnych murów. Działamy w nastrojowych wnętrzach Domu Esterki oraz przestrzeni podwórka, które z nim sąsiaduje. Karmimy wyobraźnię kolorami, kompozycjami i motywami. Tworzymy przedmioty nawiązujące do dzieł artystek – bohaterek wystawy: estetyczne, praktyczne albo przydatne do zabawy.
Podczas spotkań z cyklu „Tak się splata” łączymy wątki, metody pracy i materiały. Splatamy nitki, włókna i sznurki. Szukamy powiązań między ekspozycjami i eksponatami: pracami zgromadzonymi na wystawie „Ale kosmos! Hafty i koronki Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie na jubileusz 30-lecia” i przedmiotami związanymi z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi, które odnaleźć można na wystawie stałej MEK.
Tegoroczne wakacje i program rodzinnych warsztatów towarzyszących wystawie „Malarki warszawskie, malarki krakowskie. Spotkanie” pożegnamy w sobotę 2 września, w baśniowym teatrze obrazu i słowa.
Dzień Dziecka w MEK świętujemy w tym roku od czwartku do niedzieli. Od 1 do 4 czerwca zapraszamy na wystawę zabawek z kolekcji MEK. W przestrzeni wystawy stałej w Ratuszu na placu Wolnica pojawi się 40 zabawek. Przez trzy dni w wyznaczonych godzinach wystawa „Królestwo zabawy” zmienia się w pole gry.
Zapraszamy na warsztaty o cudzie wiosennego odrodzenia, mocy budzącej się do życia natury i roli roślin związanych z obchodzonymi na wiosnę świętami. | Запрошуємо на майстер-класи про диво весняного відродження; силу природи, що прокидається, і значення рослин, пов’язаних зі святкуванням весняних свят.
Zapraszamy na ferie z energią! Wraz z uczestniczącymi w nich osobami będziemy ładować baterie na nowy rok i drugi semestr szkolnej nauki – odkrywać siłę drobnych gestów i niepozornych przedmiotów, czerpać z etnograficznego sposobu patrzenia na świat i (współ)działania, szukać energii zbiorów i wystaw prezentowanych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Zapraszamy wszystkich chcących własnoręcznie przygotować wyjątkowe ozdoby na Boże Narodzenie – czerpiące z dawnych wzorów, związane z życzeniami, które mogą być aktualne także teraz. . Запрошуємо всіх бажаючих власноруч зробити неповторні новорічні прикраси – за старовинними візерунками, пов’язаними з бажаннями, які можуть бути актуальними і зараз.
22.10.2022 r. – Ubranie z natury | Натуральний одяг
19.11.2022 r.– Z dobrą wróżbą | З доброю прикметою
17.12.2022 r. – Czas świętowania | Час святкувати
27.10.2022 r. – Wśród zwierząt | Серед тварин
24.11.2022 r. – W pracy i szkole | На роботі та в школі
8.12.2022 r. – W świątecznym domu | У хаті на свята
CZTERY PORY to cykl warsztatów dla dzieci w wieku 3-5 lat wprowadzający uczestników w rytm splotów natury i kultury zmieniających się wraz z następującymi po sobie sezonami. Kluczem do nich będą nazwy kolejnych miesięcy oraz kryjące się za nimi przedmioty, rośliny, przekonania i zachowania, zjawiska i obserwacje przyrody.
Zapraszamy na warsztaty o cudzie wiosennego odrodzenia i sile tradycji z nim związanych. 2 kwietnia zamienimy muzealną wystawę w przestrzeń rodzinnego odkrywania kultury. Wspólnie wyruszymy w podróż do źródeł zwyczajów związanych z obchodzonymi na wiosnę świętami.
Запрошуємо на заняття про чудо весняного відродження та силу традицій, які з ним пов'язані. 2 квітня ми перетворимо музейну експозицію на простір сімейного відкриття культури. Ми разом вирушимо в подорож до джерел звичаїв, пов’язаних із весняними святами.
W czasie warsztatów z nowego cyklu dla rodzin odkrywamy potencjał tradycyjnych rozwiązań i naturalnych materiałów. Uczymy się gospodarować zasobami, wyciągać wnioski z doświadczeń, dostrzegać praktyczną stronę kultury. Tworzymy z wykorzystaniem technik rękodzielniczych, inspirujemy się przedmiotami z różnych kultur i krajów, poznajemy dawne odpowiedzi na pytania aktualne także dziś. Etno? Logicznie! Raz w miesiącu, w wybraną sobotę w MEK.
Zapraszamy do udziału w wyjątkowej podróży w czasie do Godnich Świąt z czasów Włodzimierza Tetmajera. Podążając za zebranymi przez niego informacjami będziemy szukać specyfiki obchodów Bożego Narodzenia 125 lat temu na podkrakowskiej wsi oraz ich związków ze współczesnymi świętami.
W czasie wakacyjnych warsztatów dla rodzin spotykamy się na szlaku wiodącym w stronę przygody. Poznajemy „Wędrowanie” – nową wystawę czasową MEK – przez pryzmat przedmiotów towarzyszących ludziom w podróży, zabieranych na drogę, przywożonych z odwiedzanych miejsc. Zainspirowani nimi tworzymy własne - na pamiątkę z wizyty w muzeum i (nie tylko) letnie wyprawy.