T T

Projekty badawcze

Treść

Działalność badawcza Muzeum Etnograficznego eksploruje obszary współczesności, ale także zadaje pytania przeszłości. Inspiracją do prac badawczych jest dla nas zarówno kolekcja, jak i współczesne zjawiska kultury, które traktujemy jako punkt wyjścia dla powstających kolekcji kontekstowych.
Prowadzone badania mają charakter interdyscyplinarny. W projektach pracują specjaliści różnych dziedzin: etnografowie, antropolodzy kultury, kulturoznawcy, historycy sztuki, historycy idei, artyści, socjologowie, etnobotanicy. Współpracują z nami także badacze i specjaliści z innych ośrodków naukowych, także uniwersyteckich. Zespoły badawcze spotykają się na wewnętrznych sesjach szkoleniowych, podczas których doskonalą umiejętności warsztatu z zakresu innych niż własna dyscyplin.

Bieżące projekty badawcze

Krzyże wolności

W 2023 MEK realizuje etnograficzne badania terenowe na temat krzyży i kapliczek – upamiętnień znoszenia obciążeń pańszczyźnianych. Badania uchwycą współczesny kontekst tych pomników. Polski krajobraz słynie z licznych reprezentacji kultury chrześcijańskiej – temat ten stanowi od dekad przedmiot licznych badań i opracowań. Jednak, co zaskakujące, w dotychczasowym obiegu naukowym, muzealnym, społecznym brakuje syntetycznej dokumentacji obiektów, które – będąc krzyżami i kapliczkami – są jednocześnie pomnikami przywrócenia wolności, stawianymi przez gromady wiejskie w XIX wieku na znak znoszenia obciążeń pańszczyźnianych.

Archiwum

zdjęcie

Ziołolecznictwo Asháninka

Głównymi tematami realizowanymi w ramach aktualnych badań są rośliny lecznicze używane przez ekspertów (położne, szamanów, zielarzy, znachorów etc.) oraz zwykłych ludzi Asháninka. Znaczenie ziołolecznictwa w całym korpusie wiedzy etnomedycznej, jak również kryteria klasyfikacji roślin użytecznych medycznie oraz sposoby zarządzania ich zasobami.

Kolaż z archiwalnego zdjęcia Seweryna Udzieli. Mężczyzna siedzi w swoim gabinecie. Na twarzy ma maseczkę ochronną, na biurku obok stoi płyn dezynfekujący.

Nasze życie w czasach zarazy

W Muzeum wierzymy, że opowiadając innym o swoich emocjach i spostrzeżeniach, możemy lepiej zrozumieć siebie i drugiego człowieka. Dlatego zapraszamy wszystkich gotowych podzielić się swoim doświadczeniem do budowania pamięci o tym niecodziennym czasie. Możecie się włączyć, biorąc udział w badaniach etnograficznych „Nasze życie w czasach zarazy”, bądź współtworząc z nami wirtualną wystawę „Kolekcja w kwarantannie”.

Życzenia

Zaintrygowani współczesnymi wcieleniami dawnych zwyczajów rozpoczęliśmy w 2017 roku projekt Życzenia. Wzięliśmy pod lupę formuły i konteksty składania życzeń, by odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury.

zdjęcie

Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Od wiosny 2016 roku realizowaliśmy naukowy projekt badawczy o ponad stuletniej kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Kolekcja zawiera ponad 350 zróżnicowanych przedmiotów pochodzących głównie z XIX wieku, które trafiły do Krakowa dzięki przebywającym na Syberii Polakom. Rezultaty naszych poszukiwań zostały udostępnione w cyfrowym repozytorium.