T T
grafika promocyjna do Przestrzeni życzliwości

Przestrzeń życzliwości

Przestrzeń życzliwości na ulicy Mostowej odbyła się 16 czerwca i stanowiła niejako wielki finał całego programu edukacyjnego projektu Życzenia.

Był to otwarty warsztat plenerowy kierowany do mieszkańców Krakowa i turystów różnych grup wiekowych. 

Przestrzeń sześćdziesięciu metrów chodnika ulicy Mostowej oraz otaczające zieleńce zamieniły się w strefę wypełnioną rozmowami, warsztatami i twórczymi działaniami. 

Dekoracja ulicy, przygotowana przez Justynę Mazur zainspirowana była hasłem tytułowej „przestrzeni życzliwości”. Artystka sięgnęła po słowa oraz zwroty wyrażające życzenia i życzliwość (pochodzące z wywiadów badawczych przeprowadzonych w ramach projektu Życzenia) i ręcznie nadrukowała je na miękką, ręcznie barwioną tkaninę. Z pociętych fragmentów materiału uszyła barwną kurtynę, którą rozwieszono wzdłuż chodnika, oddzielając go od ulicy. Ulotność i efemeryczność idei życzliwości odzwierciedlona została w formie tysięcy płóciennych tasiemek powiewających na wietrze. 
Wzdłuż ulicy ustawiono sześć stanowisk warsztatowych:

1. Warsztat Czego sobie życzysz? – prowadzony przez Katarzynę Dorotę, miał formę gry ulicznej. Każdy gracz otrzymywał kartę, w której wpisywał swoje jedno życzenie a następnie, rozwiązując kolejne zadanie, dowiadywał się, co może mu pomóc w jego spełnieniu. Na koniec wykonywał bransoletkę z koralików z literkami, z których układał to życzenie.

2. Dziękuje za… – prowadzony przez Ewelinę Krawczyk, polegał na tworzeniu murala chodnikowego. Każdy chętny, przy pomocy przygotowanych szablonów, mógł na płycie chodnikowej wymalować za co dziękuję sobie, światu, drugiej osobie.

3. Pozdrawiam serdecznie – prowadzony przez Joannę Zbelę. Edukatorka wybrała kilka złych bohaterów z popularnych bajek i zaprosiła ludzi do odczarowania ich złych mocy dzięki serdecznym słowom i pozdrowieniom. Można było zrobić pocztówkę z życzeniem oraz dołożyć zloty kamyk na wagę, aby przeciwważyć ich złe uczynki.

4. Życzenia na tasiemkach – prowadzony przez Justynę Mazur. Warsztat był niejako kontynuacją i nawiązaniem do aranżacji przestrzeni ulicy Mostowej: korzystając z prasy drukarskiej i bawełnianych taśm ludzie mogli utrwalić swoje życzenia, marzenia, złote myśli i zabrać je do domu.

5. Międzygalaktyczna komunikacja – prowadzony przez Barbarę Mołas. Działanie dotyczyło życzeń drobnych i codziennych wypowiadanych przez ludzi z kręgu znajomych, sąsiadów, ale też obcych np. w sklepie tramwaju etc. Uczestnicy odkrywali w sobie życzliwość, która podnosi naszą życiową energię. Szukali słów i gestów, które budują dobre samopoczucie danego dnia.

6. Most życzliwości – prowadzony przez Karolinę Domańską i Konrada Filipiaka. Działanie było zainspirowane nazwą ulicy Mostowej, na której odbywało się wydarzenie. Przy pomocy kartonowych pudełek można było zrobić swoją cegiełkę życzliwości – pisząc czym ona dla konkretnej osoby jest i dekorując przy pomocy dostępnych materiałów plastycznych.
Projekt „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”, realizowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Przestrzeń Życzliwości na ul. Mostowej
Przestrzeń Życzliwości na ul. Mostowej
Przestrzeń Życzliwości na ul. Mostowej
Przestrzeń Życzliwości na ul. Mostowej
Przestrzeń Życzliwości na ul. Mostowej
Przestrzeń Życzliwości na ul. Mostowej