
Etnografia: teren działania
"Etnografia: teren działania" to program skierowany do uczniów klas 1-3. Warsztaty realizowane w ramach programu stanowią uzupełnienie podstawy programowej edukacji wczesnoszkolnej i są oparte na metodach wykorzystywanych w prowadzeniu projektów badawczych.
Program wprowadza uczniów w fascynujący świat etnografii i zaprasza do odkrywania jego tajemnic. Metody etnograficzne zachęcają do prowadzenia własnych obserwacji, eksperymentów i pracy z lokalnym dziedzictwem. A wszystko to na bazie zeszytu ćwiczeń, opracowanego tak aby mógł zostać wykorzystany przez nauczycieli w trakcie prowadzenia lekcji.
Program rozpoczął realizowany w 2014 roku, w partnerstwie z czterema szkołami z Małopolski: w Jabłonce-Borach, Nowem Bystrem, Podsarniu i Zbludzy, projekt "Etnografia: teren działania" (program "Kolberg 2014 – Promesa"). Punktem wyjścia do wspólnych działań stały się obiekty, znajdujące się dzisiaj w kolekcji Muzeum, a kiedyś używane lub wytworzone w tych miejscowościach. Powróciliśmy z nimi do miejsca pochodzenia, żeby sprawdzić, czego możemy się dowiedzieć o nich i o nas samych – poprzez odniesienie do kontekstu lokalnej kultury. Cztery obiekty otworzyły cztery ścieżki tematyczne, które podjęliśmy podczas gier terenowych zorganizowanych w każdej z miejscowości, a później także podczas warsztatów w Muzeum.
Na bazie tych doświadczeń powstał zeszyt ćwiczeń do pracy z uczniami, pt. "Zeszyt – teren działania". Wszyscy zainteresowani mogą skorzystać z "Zeszytu" już dziś, pobierając go ze strony Muzeum (na zasadzie wolnej licencji).
Od marca do czerwca 2015 odbyliśmy sześć wyjazdów do szkół w gminie Niwiska (Hucina, Kosowy, Trześń, Przyłęk, Siedlanka i Hucisko) odwiedziliśmy także szkołę w Roztokach-Brzeziny. W czasie dwugodzinnych warsztatów, pracując razem z dziećmi w oparciu o „Zeszyt – teren działania” odkrywaliśmy treści jakie drzemią w otaczającym nas świecie i zastanawialiśmy się jaki mają one wpływ na tradycje i lokalne dziedzictwo.