T T
zdjęcie

Migranci

„Migranci” to projekt, na który składają się badania etnograficzne, rejestracje wideo, fotografie. Badania terenowe, prowadzone we współpracy z Muzeum Życia Walońskiego w Liège, mają na celu bliższe poznanie ludzi, którzy przybyli do górniczego miasteczka Liège.

 

Belgijskie Liège było kiedyś rodzinnym miastem Violetty Villas, a dziś jest także miastem Ireny z Gorzowa, antykwariuszki. Niedaleko mieszka Marietta, córka żołnierza Dywizji gen. Maczka i jej mąż Franek, trener rugby, syn polskiego górnika. Okolica dobra dla wielu innych. Cemila z Turcji. Binkunte z Senegalu, Mhida z Palestyny, Oumu z Gwinei, Annabelle z Francji, Ahmeda z Syrii, Paula z Grecji. Gianfranco podkreśla, że jest z Toskanii, nie wystarczy powiedzieć, że z Włoch. Wszyscy mieszkają w Walonii, nie wystarczy rzec, że w Belgii. Ale jak się im żyje? Co chcieli a co musieli zrobić, by żyć właśnie tam? Kim dzisiaj są?

„Migranci” to projekt, na który składają się badania etnograficzne, rejestracje wideo, fotografie. Jego zwieńczeniem będzie wystawa zaprezentowana zarówno w Muzeum Życia Walońskiego w Liège jak i Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Zespół realizujący projekt tworzą Carine Filiber, kuratorka Muzeum Życia Walońskiego w Liège, Bonaventure Kagnè, autor wielu raportów i publikacji na temat belgijskich imigrantów, szef Ośrodka badań i pamięci migracji subsaharyjskiej w Liège (CEMIS) oraz Magdalena Zych, koordynatorka projektów badawczych w MEK.

Instytucje zaangażowane w przedsięwzięcie to Instytut Polski w Brukseli, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej, Region Walonii i Brukseli, Muzeum Życia Walońskiego w Liège oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie.