Projekty badawcze

Archiwum projektów badawczych

Kolaż z archiwalnego zdjęcia Seweryna Udzieli. Mężczyzna siedzi w swoim gabinecie. Na twarzy ma maseczkę ochronną, na biurku obok stoi płyn dezynfekujący.

Nasze życie w czasach zarazy

W Muzeum wierzymy, że opowiadając innym o swoich emocjach i spostrzeżeniach, możemy lepiej zrozumieć siebie i drugiego człowieka. Dlatego zapraszamy wszystkich gotowych podzielić się swoim doświadczeniem do budowania pamięci o tym niecodziennym czasie. Możecie się włączyć, biorąc udział w badaniach etnograficznych „Nasze życie w czasach zarazy”, bądź współtworząc z nami wirtualną wystawę „Kolekcja w kwarantannie”.

Życzenia

Zaintrygowani współczesnymi wcieleniami dawnych zwyczajów rozpoczęliśmy w 2017 roku projekt Życzenia. Wzięliśmy pod lupę formuły i konteksty składania życzeń, by odsłonić kryjącą się za nimi tkankę kultury.

zdjęcie

Kolekcja syberyjska – nowe spojrzenie

Od wiosny 2016 roku realizowaliśmy naukowy projekt badawczy o ponad stuletniej kolekcji syberyjskiej Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Kolekcja zawiera ponad 350 zróżnicowanych przedmiotów pochodzących głównie z XIX wieku, które trafiły do Krakowa dzięki przebywającym na Syberii Polakom. Rezultaty naszych poszukiwań zostały udostępnione w cyfrowym repozytorium.

zdjęcie

Strój Krakowiaków zachodnich – badania, monografia, upowszechnienie

Istnieje dość powszechne przekonanie, że strój krakowski jest jeden, ten noszony przez dzieci podczas uroczystości państwowych czy religijnych. Tymczasem ze strojem Krakowiaków jest bardzo, ale to bardzo inaczej. Nie bez powodu przecież rozróżnia się Krakowiaków wschodnich i zachodnich.

zdjęcie

Rzemiosło 2.0

Od początku 2015 roku prowadziliśmy badania w środowisku małopolskich rzemieślników i postrzemieślników, wywodzących się z tradycji obróbki drewna i metalu. Chcieliśmy zbadać potencjał działających w regionie zakładów (kowalskich, ślusarskich, ciesielskich, stolarskich) dostarczających produktów i rozwiązań współczesnemu odbiorcy.

zdjęcie

Migranci

„Migranci” to projekt, na który składają się badania etnograficzne, rejestracje wideo, fotografie. Badania terenowe, prowadzone we współpracy z Muzeum Życia Walońskiego w Liège, mają na celu bliższe poznanie ludzi, którzy przybyli do górniczego miasteczka Liège.

Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych

W 2011 roku, w stulecie istnienia Muzeum Etnograficznego w Krakowie rozpoczęliśmy realizację projektu, którego celem było stworzenie Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych. Portal www.drzeworyty.pl dokumentuje i udostępnia wiedzę o polskim drzeworytnictwie ludowym. Dla profesjonalistów jest miejscem wymiany informacji i doświadczeń. Dla innych odbiorców tworzy przestrzeń edukacji i zabawy oraz pole twórczej inwencji.

zdjęcie

Wesela 21

Przez pięć lat Muzeum Etnograficzne w Krakowie badało współczesne oblicze weselnego rytuału. Ciekawił nas język weselnej opowieści, w której splatają się dylematy narzeczonych i presja społecznych oczekiwań, konsumpcyjne mody i zmagania z tradycją, biznes i emocje. O tym czego się dowiedzieliśmy opowiadaliśmy poprzez wystawę pt. „Wesela 21”, a także książkę o tym samym tytule.

zdjęcie

Photo proxima – fotografia zbliżająca

Dzieje fotografii i etnografii splatają się ze sobą od dziesięcioleci. Jednak u progu rozwoju etnografii fotografia traktowana była jako materiał pomocniczy do interpretacji zjawisk kulturowych. Obecnie, ze względu na liczne zmiany zachodzące w naszej dyscyplinie i dzięki żywemu zainteresowaniu antropologią wizualną, zaczynamy szukać nowych dróg interpretacji fotografii.

zdjęcie

Dzieło-działka

Przez trzy lata Muzeum Etnograficzne w Krakowie prowadziło badania poświęcone zjawisku ogrodów działkowych. O tym, czego dowiedzieliśmy się o działkach i działkowiczach, próbowaliśmy opowiedzieć na kilka sposobów.