W wybrane soboty lipca i sierpnia zapraszamy na letnie warsztaty dla dorosłych. Poprowadzą je kobiety, które biorą w swoje ręce materię oraz sprawy. Tworząc niepowtarzalne, fizycznie istniejące przedmioty odkrywają potencjał dawnych technik rękodzielniczych i w pozytywny sposób zmieniają świat – przejmują kontrolę nad własnym życiem lub wspierają w tym innych, współtworzą miejsca sprzyjające aktywizacji lub wyciszeniu, odzyskują przyjazne naturze materiały.
Każde (cztero- lub trzygodzinne) spotkanie stanowi niezależną całość – okazję do poznania innego przedmiotu z wystawy
POWERBANK / siła kobiet, związanej z nim techniki i tworzącej w niej współcześnie osoby. Czas i przestrzeń twórczego działania (umożliwiającego własnoręczne wykonanie unikatowej pracy), sobotniego relaksu oraz rozmowy – w niewielkiej grupie, zacisznych wnętrzach Domu Esterki i kameralnym podwórku przy
ulicy Krakowskiej 46.
HARMONOGRAM SPOTKAŃ:
- 9 lipca | BATIK z Joanną Makowską
(godz. 15.00-19.00)
Czas wakacyjnych warsztatów dla dorosłych rozpoczniemy spotkaniem z batikiem – metodą zdobienia tkanin (i nie tylko tkanin) bazującą na zakrywaniu woskiem tych ich części, które mają pozostać niezafarbowane. W czasie warsztatów dowiemy się, jak przygotować projekt i miejsce pracy, wybrać odpowiedni materiał i naciągnąć go na ramę. Nauczymy się korzystania z tjantingów, mieszania, nanoszenia, a następnie usuwania wosku, pracy z barwnikami.
Zainspirują nas wzory zaprojektowane przez Józefę Kogut – artystkę wyrosłą z pracowni batiku działającej w ramach Warsztatów Krakowskich, jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet.
- 16 lipca | BARWIERSTWO z Weroniką Sędzimir
(godz. 15.00-19.00)
Podczas warsztatów wejdziemy w barwny świat barwierstwa – rzemieślniczego barwienia tkanin. Poznamy zasady pracy z roślinnymi barwnikami. Dowiemy się, jak przygotować kąpiel barwierską z roślin łatwych do rozpoznania i – nawet w warunkach miejskich – znalezienia. Odkryjemy wybrane metody bejcowania tkanin, utrwalania kolorów oraz modyfikowania ich odcieni naturalnymi zaprawami.
Inspiracją będą dla nas jedwabne, farbowane naturalnymi barwnikami nici podarowane MEK przez Midori Suzuki – jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet, japońską artystkę i rękodzielniczkę, mistrzynię starodawnej sztuki wyplatania taśm kumihimo.
- 30 lipca | MALOWANKI Z PETRYKIVKI z Lolitą Igorivną Wrzeczynską
(godz. 15.00-18.00)
W czasie warsztatów w symboliczny sposób połączymy malowankę Heleny Polak – mieszkanki okolic Zalipia tworzącej na początku XX wieku, jednej z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet, ze współczesnymi malowankami w stylu charakterystycznym dla Petrykivki – miejscowości w obwodzie dniepropetrowskim (w południowo-wschodniej części Ukrainy) nazywanej czasem ukraińskim Zalipiem.
Nauczymy się tworzyć w pełnym kolorowych kwiatów, owoców i ptaków stylu dekoracyjnym uznanym za niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukrainy (w 2012 roku), wpisanym na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO (w 2013 roku). Będziemy ćwiczyć komponowanie wzorów, nakładanie farb, zestawianie i mieszanie kolorów, odkrywać możliwości tkwiące w różnych sposobach prowadzenia pędzla. Malować na papierze i drewnie – pędzlami, palcami, przekrojonymi cebulkami.
- 6 sierpnia | TKACTWO z Dominiką Serzysko
(godz. 15.00-19.00)
Co łączy warsztat tkacki kobiet Ashaninka znad rzeki Tambo z europejskimi bardkami? Jak wyglądała praca na krośnie Enriquety Eleny Peréz – jednej z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet? Jakie znaczenie miała pata – część podarowana jej przez przyjaciółkę, doświadczoną tkaczkę Carmen Noemi Churivanti? Od odpowiedzi na te pytania zacznie się nasze spotkanie z tkaniem.
W jego trakcie poznamy specyfikę i emancypacyjny charakter tkania na południowoamerykańskim telar de cintura (hiszp.) / backstrap loom (ang.) – przenośnym warsztacie tkackim „z paskiem z tyłu”. Chcąc je lepiej zrozumieć sięgniemy po bardka. Za ich pomocą utkamy paski inspirowane dawnymi krajkami – tkanymi taśmami wykorzystywanymi jako pasy lub estetyczne wykończenia oraz wzmocnienia brzegu (kraju) innych elementów garderoby. Opanujemy ścieg płócienny, dowiemy się, jak zaczynać i kończyć pracę, projektować wygląd tkaniny, przygotowywać wielobarwną osnowę i własnym ciałem regulować jej naprężenie.
- 20 sierpnia | HAFT z Małgorzatą Samborską
(godz. 15.00-19.00)
W czasie warsztatów nauczymy się samodzielnie komponować hafty oparte na liniach, słowach i geometrycznych dekorach. Poznamy cztery podstawowe ściegi haftu płaskiego: sznureczek, łańcuszek, rozłupany, francuski supełek. Dowiemy się, jak za ich pomocą tworzyć linie, kształtować litery, wypełniać kontury. Impulsem do pracy będą dla nas słowa z drukowanej makatki „kucharki”, jednej z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet: Nie mów nikomu co się dzieje w moim domu. W odpowiedzi na nie ułożymy i wyhaftujemy własne hasła mocy z pozytywnym przesłaniem.