T T

POWERBANK / w działaniu

Treść

Program wystawy „POWERBANK / siła kobiet” to zaproszenie do działania. Proponujemy różne rodzaje aktywności: patchwork, haft, tkactwo, barwienie tkanin, batik, wycinankarstwo, zielarstwo, ale też śpiew, opowiadanie, rozmowy o siostrzeństwie i kobiecych finansach. Artystki, mistrzynie rękodzieła, performerki, ekonomistki dzielą się z nami wiedzą i doświadczeniem, podsuwają sposoby na budowanie poczucia własnej sprawczości i ścieżki wpływania na rzeczywistość. Poniżej znajdziecie szczegóły programu. Bądźcie z nami!

POWERBANK oprowadzania

POWERBANK / oprowadzania kuratorskie

O wystawie opowiadać będą współkuratorki wystawy Dorota Majkowska-Szajer i Magdalena Zych. Zawsze w niedzielę, zawsze o 12.00.

POWERBANK na czerwiec

POWERBANK / Opowieści o mężnych niewiastach

Spektakl muzyczny Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.

Scenariusz, opowieści, śpiew, akordeon: Katarzyna Jackowska-Enemuo
Saz, oud, cymbały, perkusjonalia: Mateusz Szemraj

POWERBANK / Siostrzeństwo

W czasie i przestrzeni wystawy „POWERBANK / siła kobiet” zapraszamy do działania z wykorzystaniem tradycyjnych technik wspólnego haftowania obrusów. Poprzez koncentrację, refleksje i emocje, które towarzyszą wyszywaniu, w rozmowie i poczuciu wspólnoty, przyjrzymy się temu, jak może oddziaływać siostrzeństwo i jakie niesie ze sobą znaczenia.

POWERBANK / Ukraińskie Siostry Rzeki

Siostry Rzeki z Polski zapraszają Siostry Rzeki z Ukrainy. Chodźmy razem nad Wisłę i zaśpiewajmy wspólnie ukraińską pieśń. Dnieprze, Teterewie, Lybidzie, Dońcu, Prypeci – przybywajcie!

Zapraszamy kobiety i dziewczynki z Ukrainy do udziału w happeningu, w geście solidarności z kobietami i rzekami Ukrainy (jeśli bracia potoki bardzo chcą dołączyć, mogą pójść z nami).

POWERBANK na lato

Grafika dekoracyjna

POWERBANK / kino w plenerze

W lipcu zapraszamy na 4 seanse filmowe: zawsze w czwartek, zawsze o 21. Pokazy będą się odbywały pod chmurką, ale atmosfera raczej nie będzie tylko letnia – w repertuarze ważne tematy, wielkie pytania, duże emocje. Dobór filmów nawiązuje do treści wystawy „POWERBANK / siła kobiet”.
  
Spotykamy się na podwórku Domu Esterki, ul. Krakowska 46 (w razie niepogody przenosimy seans do Ratusza, pl. Wolnica 1). Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami. Wstęp wolny.

Grafika dekoracyjna

POWERBANK / W swoje ręce

W wybrane soboty lipca i sierpnia zapraszamy na letnie warsztaty dla dorosłych. Poprowadzą je kobiety, które biorą w swoje ręce materię oraz sprawy. Tworząc niepowtarzalne, fizycznie istniejące przedmioty odkrywają potencjał dawnych technik rękodzielniczych i w pozytywny sposób zmieniają świat – przejmują kontrolę nad własnym życiem lub wspierają w tym innych, współtworzą miejsca sprzyjające aktywizacji lub wyciszeniu, odzyskują przyjazne naturze materiały.

Grafika dekoracyjna

POWERBANK / rodzinnie

W czasie wakacyjnych warsztatów dla rodzin inspirujemy do aktywności w gronie bliskich, w kontakcie z naturą i za pan brat z kulturą. Szukamy tego, co wspólne i wyjątkowe, ważne dla naszych rodzin i dla nas samych. Rozwijamy zaradność, poczucie sprawczości i kompetencji, umiejętność twórczego radzenia sobie z różnorodnymi wyzwaniami. Dajemy ujście energii, ładujemy baterie i przekraczamy ramy wystawy – symbolicznie oraz dosłownie, wychodząc z działaniami w przestrzeń podwórka przy ulicy Krakowskiej 46.

Grafika dekoracyjna

POWERBANK dla grup / Pole tworzenia

Warsztaty dla grup zorganizowanych  - na zamówienie

Wakacyjne wyjście z ram – obrazów i schematów działania. Spotkanie z bohaterkami i bohaterami dzieł z muzealnej kolekcji sztuki. Doświadczanie siły wyobraźni i niepohamowanej potrzeby tworzenia. Modelowanie żywych rzeźb, wprawianie w ruch wzorów z nieruchomych eksponatów, budowanie osobistej relacji ze sztuką i odkrywanie jej dla siebie.

POWERBANK na jesień

POWERBANK / własnym głosem

„Własnym Głosem” to propozycja Muzeum Etnograficznego Krakowie w ramach programu trwającej właśnie wystawy „POWERBANK / siła kobiet”. Składają się na nią trzy weekendowe warsztaty skupione na pracy z głosem i pieśnią. 8 i 9 października w odkrywaniu niepowtarzalnej barwy i siły głosu pomoże nam Magda Sekuła-Lemberger. 26 i 27 listopada Monika Żelazek zabierze nas w drogę po własną pieśń. Zaś  11 I 12 lutego 2023 Joanna Skowrońska (Josz) zaprosi nas na spotkanie z pieśniami kobiet.

Czerwona wycinanka na białym tle

POWERBANK / Wycinamy | Вирізаємо

11 września o 15.00 zapraszamy na spotkanie i warsztaty ze znawczynią i mistrzynią wycinanki Zinaidą Kosytską. Porozmawiamy o historii ukraińskiej wycinanki, o regionalnych technikach i wzorach. Skupimy się także na terapeutycznych właściwościach wycinanki i poznamy jej moc w działaniu.

Spotkanie będzie dostępne w językach polskim i ukraińskim.

POWERBANK / Zszywamy | Шиємо

25 września o 15.00 zapraszamy kolejne jesienne warsztaty. Damy drugie życie materiałom z domowych zasobów. Uszyjemy niepowtarzalne, osobiste poduszki. Zainspiruje nas blisko stuletnia poduszka z rękawów koszuli kobiecej z zachodniej Ukrainy znajdująca się w kolekcji MEK oraz czerwone poduszki „ślubne” wykonane w Antiochii, przy współudziale tureckich kobiet, przez prowadzącą warsztaty – Agatę Miloch. Spotkanie będzie dostępne w językach polskim i ukraińskim.

POWERBANK / haftujemy | Вишиваємо

W trzy niedziele października zapraszamy do stworzenia niezwykłego herbarium. Wraz z mistrzyniami haftu ze Stowarzyszenia Lud-Art, współautorkami ręcznika obrzędowego, pokazywanego na wystawie „POWERBAK / siła kobiet”, wspólnymi siłami wyhaftujemy rośliny szczególnie ważne w życiu kobiet.  

Zielone liście, czarny napis siła roślin

POWERBANK /Próbujemy / Siła roślin

23 października o godzinie 15.00 zapraszamy na warsztaty z Magdaleną Petryną, odkrywczynią beskidzkich ogrodów, łąk i lasów. Będzie to kolejna odsłona programu wystawy „POWERBANK / siła kobiet”.
Rośliny leczą nas i karmią. Jak możemy skorzystać z ich mocy w zbliżającym się czasie chłodu i ciemności? Czego możemy się od nich nauczyć?

czarno białe zdjęcie przedstawiające trzy kobiety

POWERBANK / Liczymy / Praca kobiet

17 listopada (czwartek), o 18.00 zapraszamy na warsztatowe spotkanie z Anną Zachorowską-Mazurkiewicz, profesorką ekonomii.
Podczas warsztatów porozmawiamy o pracy odpłatnej i nieodpłatnej, o nierównościach, wynikających z trwałości tradycyjnego podziału obowiązków. Omówimy też instrumenty, które mogłyby posłużyć zmianie.

POWERBANK przedwiośnie

kapliczka - eksponat na wystawie

POWERBANK / Kobiety romskie: życie, sztuka, polityka

24 stycznia o godzinie 17.30 zapraszamy na spotkanie z dr Elżbietą Mirgą-Wójtowicz, które będzie poświęcone kobietom romskim, ich miejscu i roli w społecznościach romskich w Polsce i w Europie. Porozmawiamy o autowizerunkach, sprawczości, różnorodności i obietnicach, jakie niesie przyszłość. Rozmowę poprowadzi Magdalena Zych, jedna z kuratorek wystawy POWERBANK/ siła kobiet.

zdjęcie kobiety - Reginy Liliental

POWERBANK / Regina (Gitla) Liliental: żydowska etnografka

23 lutego 2023 o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie z Dorotą Liliental i Markiem Tuszewickim. Regina Liliental jest jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet. W czasach, gdy jako kobieta nie mogła podjąć studiów na oficjalnych uczelniach, studiowała na nielegalnym Uniwersytecie Latającym i prowadziła badania na temat kultury żydowskiej, w której dorastała.

Grafika dekoracyjna.

POWERBANK / święto kobiet

Czas wystawy „POWERBANK / siła kobiet” dobiega końca. Za nami 8 miesięcy działań i spotkań – w tej przestrzeni i wokół niej. Przez kilka ostatnich dni jeszcze intensywniej kumulujemy moc i dzielimy się energią, by siła POWERBANKU działała nieustannie, także po zamknięciu wystawy.