T T

POWERBANK / w działaniu

Treść

Program wystawy „POWERBANK / siła kobiet” to zaproszenie do działania. Proponujemy różne rodzaje aktywności: patchwork, haft, tkactwo, barwienie tkanin, batik, wycinankarstwo, zielarstwo, ale też śpiew, opowiadanie, rozmowy o siostrzeństwie i kobiecych finansach. Artystki, mistrzynie rękodzieła, performerki, ekonomistki dzielą się z nami wiedzą i doświadczeniem, podsuwają sposoby na budowanie poczucia własnej sprawczości i ścieżki wpływania na rzeczywistość. Poniżej znajdziecie szczegóły programu na jesień, który w kolejnych miesiącach będziemy uzupełniać. Bądźcie z nami!

POWERBANK na jesień

POWERBANK / oprowadzania kuratorskie

O wystawie opowiadać będą współkuratorki wystawy Dorota Majkowska-Szajer i Magdalena Zych. Zawsze w niedzielę, zawsze o 12.00.

czarno białe zdjęcie przedstawiające trzy kobiety

POWERBANK / Liczymy / Praca kobiet

17 listopada (czwartek), o 18.00 zapraszamy na warsztatowe spotkanie z Anną Zachorowską-Mazurkiewicz, profesorką ekonomii.
Podczas warsztatów porozmawiamy o pracy odpłatnej i nieodpłatnej, o nierównościach, wynikających z trwałości tradycyjnego podziału obowiązków. Omówimy też instrumenty, które mogłyby posłużyć zmianie.

Zielone liście, czarny napis siła roślin

POWERBANK /Próbujemy / Siła roślin

23 października o godzinie 15.00 zapraszamy na warsztaty z Magdaleną Petryną, odkrywczynią beskidzkich ogrodów, łąk i lasów. Będzie to kolejna odsłona programu wystawy „POWERBANK / siła kobiet”.
Rośliny leczą nas i karmią. Jak możemy skorzystać z ich mocy w zbliżającym się czasie chłodu i ciemności? Czego możemy się od nich nauczyć?

POWERBANK / haftujemy | Вишиваємо

W trzy niedziele października zapraszamy do stworzenia niezwykłego herbarium. Wraz z mistrzyniami haftu ze Stowarzyszenia Lud-Art, współautorkami ręcznika obrzędowego, pokazywanego na wystawie „POWERBAK / siła kobiet”, wspólnymi siłami wyhaftujemy rośliny szczególnie ważne w życiu kobiet.  

POWERBANK / własnym głosem

„Własnym Głosem” to propozycja Muzeum Etnograficznego Krakowie w ramach programu trwającej właśnie wystawy „POWERBANK / siła kobiet”. Składają się na nią dwa weekendowe warsztaty skupione na pracy z głosem i pieśnią. 8 i 9 października w odkrywaniu niepowtarzalnej barwy i siły głosu pomoże nam Magda Sekuła-Lemberger. Zaś 26 i 27 listopada Monika Żelazek zabierze nas w drogę po własną pieśń.

POWERBANK / Zszywamy | Шиємо

25 września o 15.00 zapraszamy kolejne jesienne warsztaty. Damy drugie życie materiałom z domowych zasobów. Uszyjemy niepowtarzalne, osobiste poduszki. Zainspiruje nas blisko stuletnia poduszka z rękawów koszuli kobiecej z zachodniej Ukrainy znajdująca się w kolekcji MEK oraz czerwone poduszki „ślubne” wykonane w Antiochii, przy współudziale tureckich kobiet, przez prowadzącą warsztaty – Agatę Miloch. Spotkanie będzie dostępne w językach polskim i ukraińskim.

Czerwona wycinanka na białym tle

POWERBANK / Wycinamy | Вирізаємо

11 września o 15.00 zapraszamy na spotkanie i warsztaty ze znawczynią i mistrzynią wycinanki Zinaidą Kosytską. Porozmawiamy o historii ukraińskiej wycinanki, o regionalnych technikach i wzorach. Skupimy się także na terapeutycznych właściwościach wycinanki i poznamy jej moc w działaniu.

Spotkanie będzie dostępne w językach polskim i ukraińskim.