PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
zdjęcie kobiety - Reginy Liliental
Regina Liliental

POWERBANK / Regina (Gitla) Liliental: żydowska etnografka

spotkanie z Dorotą Liliental i Markiem Tuszewickim.

23 lutego 2023 o godz. 17.30 zapraszamy na spotkanie z Dorotą Liliental i Markiem Tuszewickim. Regina Liliental jest jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet. W czasach, gdy jako kobieta nie mogła podjąć studiów na oficjalnych uczelniach, studiowała na nielegalnym Uniwersytecie Latającym i prowadziła badania na temat kultury żydowskiej, w której dorastała.
Regina Liliental jest jedną z bohaterek wystawy POWERBANK / siła kobiet. W czasach, gdy jako kobieta nie mogła podjąć studiów na oficjalnych uczelniach, studiowała na nielegalnym Uniwersytecie Latającym i prowadziła badania na temat kultury żydowskiej, w której dorastała. Wymagało to od niej samodzielnego studiowania Tory i Talmudu i opanowania wielu języków, w tym hebrajskiego i aramejskiego, dzięki czemu mogła w oryginale czytać Gemarę. Pozostawiła po sobie pionierskie i wnikliwe dzieła, które zostały wydane przez krakowską Akademię Umiejętności oraz Instytut Nauk Antropologicznych Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, i które znalazły uznanie ówczesnych i współczesnych badaczy. Zmarła niemal sto lat temu – czego jeszcze dziś możemy się o niej dowiedzieć?

O życiu Reginy Liliental i o rodzinnych śladach pozostawionych w jej pracach naukowych oraz  o jej badaniach na temat kobiet w kulturze jidysz porozmawiamy z Dorotą Liliental, prawnuczką Reginy i badaczką jej spuścizny, oraz Markiem Tuszewickim, jidyszystą z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

23 lutego 2023, godz. 17.30
Muzeum Etnograficzne w Krakowie,
Dom Esterki, ul. Krakowska 46
wstęp wolny