T T
zdjęcie
Fot. Marcin Wąsik

Odeszła Grażyna Mosio

Treść

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że we wtorek 20 listopada 2018 roku, wieczorem, odeszła od nas Grażyna Mosio, starszy kustosz, znawczyni sztuki, wspaniały człowiek.

 

Miała 59 lat. Muzeum Etnograficzne w Krakowie było jej pierwszym i jedynym miejscem pracy. Poświęciła mu 35 lat swojego życia.

 

Grażyna to niezwykła kobieta. Cechował ją wyrazisty i przekorny charakter, czułe serce do sztuki i do twórców. Miała fantastyczne do nich podejście i wyczucie. Niezatarte jest wciąż we mnie doświadczenie z wystawy Dorota Lampart. Wyrwany skrawek nieba, której była kuratorką (2010 r.). Była współtwórczynią i stałą współredaktorką Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych. Autorka cenionych opracowań. Pamiętam też dylematy, jakie towarzyszyły Jej w przygotowywaniu nowej wystawy stałej sztuki pn. Nieobjęta ziemia – jakże była rozdarta wobec trudnych wyborów, jak trudno było jej musieć zrezygnować z wielu dzieł, które po prostu przeżywała.


fot. Marcin Wąsik

Drugich obdarzała zawsze żywym spojrzeniem, poczuciem humoru, uważnością, oddaniem. Uderzało mnie, że kiedy przybliżała dany obiekt czy postać artysty, czyniła to w długiej perspektywie, wyprowadzała rzecz ze źródeł, zarazem jakby współbrzmiała z tą sztuką dziś. Sztuka z niej promieniowała, tak działo się zawsze, kiedy o niej mówiła, niezależnie od okoliczności. 

 

Cóż powiedzieć? Trudno będzie nam Jej nieobecność przyjąć. Będziemy więc z Nią szukać „konszachtów”, jak sama o relacjach ze zmarłymi mówiła.

 

Dr Antoni Bartosz
Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Krakowie

 

Pogrzeb odbędzie się w piątek 23 listopada na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie, o godzinie 10.00.