Projekt „Wesela 21”

Treść

Jak łączą się w pary ludzie na początku XXI wieku? Jak wyglądają przygotowania do „godziny zero” i co się dzieje, gdy opadną emocje? W jaki sposób moc obrzędu wciąga w wir wydarzeń?

Kolekcja projektu „Wesela 21” (2009-2014) to zbiór dowodów na wielowymiarowość współczesnego rytuału. Przedmioty, druki, pliki cyfrowe (zdjęcia, dźwięki, dokumenty) składają się na opowieść o dwudziestu parach, które zdecydowały się wziąć udział w badaniach na temat dzisiejszej obrzędowości weselnej. Ale nie tylko. To także świadectwa czasów, w których żyjemy.

Wśród zgromadzonych przedmiotów znajdą się akcesoria wieczorów panieńskich, ubrania państwa młodych (także sukienka druhny), przykłady symbolicznego pieczywa (z całą niejasnością jego roli w dzisiejszym obrzędzie), odręczne i cyfrowe zapisy dotyczące szczegółów organizacji wesela (listy zakupów, przepisy na potrawy, playlista didżeja i, bardziej kompleksowo, plik Excel, w którego poszczególnych arkuszach mieszczą się: lista zaproszonych gości, rzeczy do załatwienia, podział zajęć druhen i drużbów, układ stołów, zamówienie w cukierni, ranking miejsc, spośród których wybrano lokal na wesele oraz wykres, na którym rozrysowano skalę wydatków w różnych kategoriach).

To także archiwum audiowizualne. Fotografie podarowane przez pary biorące udział w badaniach i wykonane przez badaczki w terenie. Nagrania video z lat 1991-2009. I wreszcie zarejestrowana w 2014 roku audiosfera pięciu wesel – od wyjścia pary młodej z domu do ostatniego gościa.
zdjęcie
Na podeszwach butów narzeczonego przyszła panna młoda napisała: „HELP ME”, na własnych – „JUŻ MĄŻ”. Wesele Eli i Radka, kwiecień 2011. Fot. Marcin Wąsik.
zdjęcie
Buty pana młodego. Wesele Eli i Radka, kwiecień 2011. Fot. Dariusz Perzanowski.
zdjęcie
Buty panny młodej. Wesele Eli i Radka, kwiecień 2011. Fot. Dariusz Perzanowski.
zdjęcie
Buty panny młodej. Wesele Eli i Radka, kwiecień 2011. Fot. Dariusz Perzanowski.
zdjęcie
Bukiet ślubny Agnieszki i bukiecik do butonierki Mateusza, lipiec 2011. Fot. Marcin Wąsik.
zdjęcie
Jedna z zakładek programu Microsoft Excel, który posłużył przyszłej pannie młodej do zapanowania nad lawiną spraw związanych z przygotowaniami do ślubu i wesela. Tutaj wykres kołowy ukazujący proporcje wydatków na poszczególne elementy. Wesele Agnieszki i
zdjęcie
Kask „szefowej imprezy” z wieczoru panieńskiego. Wesele Agnieszki i Mateusza, lipiec 2011. Fot. Marcin Wąsik.
zdjęcie
Strój pana młodego. Wesele Anny i Karola, lipiec 2013. Fot. Marcin Wąsik.
zdjęcie
Strój panny młodej. Wesele Eli i Radka, kwiecień 2011. Fot. Marcin Wąsik.
zdjęcie
. Suknia ślubna Anety. Pas na sukni został zaprojektowany przez przyjaciółkę panny młodej, Justynę Chmielowiec. Planując stroje na swoje wesele, państwo młodzi odwiedzili magazyn MEK. Aneta sięgnęła także po publikację MEK „Rzecz małopolska. Wzornik inspi
zdjęcie
Korowaj wypieczony przez Teklę Marszałek z Ulanicy jako element zestawu pieczywa weselnego używanego wówczas na terenie Pogórza Dynowskiego, na zamówienie Muzeum Etnograficznego w Krakowie w roku 1967. Fot. Marcin Wąsik.
zdjęcie
Ubranka na butelki z wódką (w pierwszej części wesela z wodą) dla panny młodej i pana młodego. Państwo młodzi przysiadali się z nimi do gości weselnych – każdy ze swoją. Wesele Eli i Radka, kwiecień 2011. Fot. Marcin Wąsik.
zdjęcie
Wiejski stół. Wesele Eli i Radka, kwiecień 2011. Fot. Dariusz Perzanowski.
zdjęcie
Konsola DJ-a. Wesele Anety i Łukasza, kwiecień 2011. Fot. Piotr Pałka.
Poślubna sesja plenerowa. Komentarz pary: „Pan młody odnajdzie się w każdej sytuacji”. Wesele Joanny i Grzegorza, maj 2014. Fot. Floyd Foto.
zdjęcie
Poślubna sesja plenerowa. Wesele Agaty i Sławka, maj 2011 Fot. Magdalena Bijok.
zdjęcie
Poślubna sesja plenerowa. Komentarz pary: „Pan młody odnajdzie się w każdej sytuacji”. Wesele Joanny i Grzegorza, maj 2014. Fot. Floyd Foto.
zdjęcie
Fotografia państwa młodych. Lata 40./50. XX w., Zawada, powiat myślenicki, woj. małopolskie. Fot. Nieznany.