
Kolekcja projektu „Wesela 21” (2009-2014) to zbiór dowodów na wielowymiarowość współczesnego rytuału. Przedmioty, druki, pliki cyfrowe (zdjęcia, dźwięki, dokumenty) składają się na opowieść o dwudziestu parach, które zdecydowały się wziąć udział w badaniach na temat dzisiejszej obrzędowości weselnej. Ale nie tylko. To także świadectwa czasów, w których żyjemy.
Wśród zgromadzonych przedmiotów znajdą się akcesoria wieczorów panieńskich, ubrania państwa młodych (także sukienka druhny), przykłady symbolicznego pieczywa (z całą niejasnością jego roli w dzisiejszym obrzędzie), odręczne i cyfrowe zapisy dotyczące szczegółów organizacji wesela (listy zakupów, przepisy na potrawy, playlista didżeja i, bardziej kompleksowo, plik Excel, w którego poszczególnych arkuszach mieszczą się: lista zaproszonych gości, rzeczy do załatwienia, podział zajęć druhen i drużbów, układ stołów, zamówienie w cukierni, ranking miejsc, spośród których wybrano lokal na wesele oraz wykres, na którym rozrysowano skalę wydatków w różnych kategoriach).
To także archiwum audiowizualne. Fotografie podarowane przez pary biorące udział w badaniach i wykonane przez badaczki w terenie. Nagrania video z lat 1991-2009. I wreszcie zarejestrowana w 2014 roku audiosfera pięciu wesel – od wyjścia pary młodej z domu do ostatniego gościa.