Zaczęło się od internetowej ankiety. W drugiej połowie marca 2020, kiedy pandemia COVID-19 wymusiła radykalne ograniczenie kontaktów społecznych, Muzeum Etnograficzne w Krakowie uruchomiło w internecie anonimowy kwestionariusz z 45 pytaniami o „Nasze życie w czasach zarazy”.

W badaniach etnograficznych, które prowadzimy w Muzeum, ważne są bezpośredni kontakt i rozmowa. Tym razem stanęliśmy wobec wyzwania: jak stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń, w której każdy będzie czuł się bezpiecznie. W sukurs przyszedł nam założyciel Muzeum Seweryn Udziela, który pod koniec XIX wieku, badając życie mieszkańców wsi, korzystał z metody kwestionariuszowej. By przyjrzeć się zmianom zachodzącym w tym trudnym czasie, powtórzyliśmy ten gest, posyłając w świat zestaw pytań, które uznaliśmy za ważne.

Do końca czerwca napłynęło do nas 1524 ankiety. Ludzie z różnych miejsc w Polsce (a także przebywający w innych krajach) pisali o swoim życiu, między innymi o rytmie dnia, sytuacji zawodowej, relacjach z innymi, o swoich emocjach i przemyśleniach. Wszystkie uzyskane w trakcie badań relacje zostaną zdeponowane w zbiorach Muzeum. Dzięki nim kolejne pokolenia będą mogły dowiedzieć się, jak wyglądało nasze życie w czasach zarazy.

Drobne fragmenty pozyskanych w trakcie badań opowieści zostały już opracowane i opublikowane w postaci „Wycinków”. W tych niewielkich postach chcieliśmy się podzielić napływającymi treściami. Próbowaliśmy opowiedzieć, jak doświadczamy pandemii – wspólnie, choć w oddzieleniu, na wiele różnych sposobów. W cudzym doświadczeniu nierzadko też odnajdowaliśmy siebie. Wszystkie „Wycinki” można znaleźć tutaj: www.bit.ly/badania-nasze-zycie-w-czasach-zarazy.

To jednak nie koniec. Nadal jesteśmy otwarci na rozmowę i ciekawi Waszych opowieści. Zachęcamy do współtworzenia z nami wirtualnej wystawy Kolekcja w kwarantannie – początek już mamy, ale wciąż czekamy na kolejne zgłoszenia. Dołącz!

Zespół badawczy projektu:

Agnieszka Marczak
koordynatorka
e-mail: marczak@etnomuzeum.eu

Olga Błaszczyńska
e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu

Dorota Majkowska-Szajer
e-mail: majkowska.szajer@etnomuzeum.eu

Karolina Pachla-Wojciechowska
e-mail: pachla.wojciechowska@etnomuzeum.eu

Katarzyna Piszczkiewicz
e-mail: piszczkiewicz@etnomuzeum.eu