T T
zdjęcie

Kolekcja zabawek z Warsztatów Krakowskich

W zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się jedyna w Polsce kolekcja zabawek powstałych w pracowni Stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie (1913–26). W trakcie trwania wystawy na placu Wolnica prezentujemy kilkanaście oryginalnych przedmiotów z Warsztatów – małych arcydzieł – na ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, w Ratuszu na pl. Wolnica 1 (wstęp wolny).

Projektowaniem zabawek zajmowali się należący do Stowarzyszenia artyści: Wojciech Jarzębowski, Zygmunt Lorenz i Zofia Stryjeńska – kilka laleczek i ptaszków jej autorstwa masz przed sobą. Realizację projektów powierzano rzemieślnikom, zdobieniem zabawek zaś zajmowały się zatrudniane w Warsztatach dzieci. Malowały według własnych pomysłów i upodobań, zgodnie z metodą Antoniego Buszka – liczyła się wyobraźnia nieskażona edukacją artystyczną. Jedynie nieliczne przedmioty da się powiązać z nazwiskami autorek i autorów ornamentów. Wiemy na przykład, że prezentowany na wystawie bączek wyszedł spod ręki jednej z najzdolniejszych adeptek Stowarzyszenia – Józefy Kogut.

 

Oprócz zabawek jest tu kilka przedmiotów pochodzących z funkcjonującej w Warsztatach pracowni batiku. Kierowali nią kolejno: Antoni Buszek, Jerzy Warchałowski, Anna Bąkowska. W zespole batikarek pracowały: Irena Chrobak, Franciszka Delkowska, Stanisława Kaleta, Józefa i Zofia Kogut, Felicja Kossowska, Helena Kurbiel, Maria Porębska, Antonina Sanetra, Jadwiga Sternal, Stanisława Papierz i Zofia Waniewicz.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1
21.09.–31.10.2018
wt.–nd. 10.00–19.00
– wstęp wolny –