T T
Grafika "Fiszki etnograficzne" na trójkolorowym tle.

Fiszki etnograficzne

Treść

Fiszka to mały pomocnik badacza. Karteczka z najważniejszymi informacjami na wybrany temat. Miejsce na notatki, własne uwagi, spostrzeżenia. Pomaga uporządkować wiedzę, podsuwa nowe tropy, wywołuje skojarzenia.
Stąd pomysł na Fiszki etnograficzne – pomoce do indywidualnego odkrywania i dokumentowania otaczającej nas (ostatnio bardzo niestandardowej) rzeczywistości metodami etnograficznymi. Krótkie, dostosowane do warunków izolacji domowej, sprzyjające budowaniu relacji, zachęcające do oderwania wzroku od ekranu komputera.

Dla kogo są Fiszki etnograficzne?

Dla uczniów i nauczycieli, którzy w czasie nauki na odległość nie mogą wziąć udziału w warsztatach w Muzeum. Dla dzieci i ich opiekunów szukających pomysłów na utrwalenie ulotnych chwil lub wypełnienie dłużących się godzin w domu. Dla wszystkich, którzy chcą z nowym zainteresowaniem spojrzeć na doskonale znane miejsca i pozornie oczywiste sprawy.

Jak korzystać z Fiszek etnograficznych?

Fiszki etnograficzne umożliwiają realizację tematów z oferty warsztatowej MEK bez konieczności wychodzenia z domu. Nie są numerowane. Można wykorzystywać je pojedynczo, łączyć, pomijać. W dowolnej kolejności, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Mogą być punktem wyjścia do rozmowy, osią zdalnej lekcji, sposobem na wprowadzenie, utrwalenie lub zilustrowanie wybranego zagadnienia.

Każdy temat znajduje się w osobnym pliku PDF (do wyboru w wersji monochromatycznej lub kolorowej). Po wydrukowaniu mieści się na dwóch stronach jednej kartki A4. Zadrukowaną kartkę należy przeciąć na dwie poziome części formatu A5. W pierwszej z nich znajdzie się krótki tekst informacyjny – punkt wyjścia do własnych poszukiwań. W drugiej będzie miejsce na ich udokumentowanie. Prosty układ tej części sprzyja jej ręcznemu multiplikowaniu. Limit miejsca lub brak drukarki nie musi studzić badawczego zapału! 

Kolejne tematy w przygotowaniu.

Wypełnione Fiszki łączą się w zeszyt – osobiste archiwum młodego badacza kultury. Instrukcja jego wykonania znajduje się w poniższym pliku: