T T
Dwie uśmiechnięte dziewczyny patrzące w obiektyw.

Wernisaż | CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku

W piątek 27 października o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie nowej wystawy „CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA. Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku”. 

Wystawa pokaże ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Materiał źródłowy stanowić będą negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. Na podstawie ich cyfrowych odwzorowań przygotowane zostaną wielkoformatowe wydruki, które pozwolą dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach.

Prezentowane zdjęcia zrobiono na wsiach i w miastach Małopolski pod koniec XIX wieku i trzech pierwszych dziesięcioleciach XX. Przedstawiają ówczesne życie w tym regionie: zwyczaje mieszkańców, ich wygląd, pracę, domy i otoczenie.

Tytuł wystawy, nawiązując do terminów tradycyjnego warsztatu fotograficznego, proponuje dwie metaforyczne perspektywy odbioru zdjęć: „naświetlania” – okoliczności ich powstania 100 lat temu, oraz „wywoływania” – oddziaływania i odbioru tych obrazów dzisiaj.

Więcej na temat wystawy: https://etnomuzeum.eu/wystawy-czasowe/czas-naswietlania-czas-wywolywania

Wystawa
CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA
Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku
28.10.2023–05.04.2024
Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Patroni medialni: