PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Grafika dekoracyjna.

Ptaszki – gwizdki | warsztaty ceramiczne dla dorosłych

UWAGA! Z przyczyn od nas niezależnych zmuszeni jesteśmy przenieść warsztaty PTASZKI-GWIZDKI na kolejny czwartek. Odbędą się one 27 kwietnia w godz. 18.00-20.00. Z wszystkimi osobami zapisanymi na warsztaty będziemy kontaktować się indywidualnie w celu potwierdzenia nowego terminu. Za zaistniałą sytuację przepraszamy. 

Zapraszamy do udziału w wiosennym cyklu warsztatów ceramicznych dla dorosłych. Raz w miesiącu - w jeden z czwartkowych wieczorów i w sprzyjającej odprężeniu atmosferze - będziemy odkrywać właściwości gliny, poznawać techniki jej obróbki, tworzyć własne, niepowtarzalne formy użytkowe.

Do ich wykonania zainspirują nas gliniane przedmioty pochodzące z różnych stron Małopolski (lub związane z nią osobami swych dawnych użytkowników bądź właścicieli) - ich kształty, sposoby wytwarzania, pokrywające je zdobienia i przypisywane im znaczenia, możliwe zastosowania.

Przygotowane w czasie warsztatów prace zostaną wysuszone, a następnie dwukrotnie wypalone w piecu ceramicznym. Gotowe będzie można odebrać w Muzeum. Na przykład w czasie kolejnego spotkania. 

Ptaszki – gwizdki

W miesiącu, na który przypadają tegoroczne odpusty Emaus i Rękawka, wykonamy gliniane gwizdki charakterystyczne niegdyś dla odpustowych kramów. Do twórczych poszukiwań zainspirują nas „kogutki” wyrabiane przez krakowskich garncarzy i kaflarzy, przywożone z Kalwarii Zebrzydowskiej, Rabki i Andrychowa oraz ptaszki z kolekcji związanego z Krakowem dziennikarza, autora sztuk teatralnych Jerzego Marii Lohmana. Będziemy ćwiczyć technikę lepienia z kuli i zdobienia powierzchni angobami. Użyjemy jasnej gliny.

Zapewniamy wszystkie narzędzia i materiały. Przygotowane w czasie warsztatów prace zostaną wysuszone, wypalone na biskwit, a następnie (na życzenie) pokryte transparentnym szkliwem i wypalone po raz drugi. Gotowe będzie można odebrać w Muzeum. Na przykład w czasie kolejnego spotkania. 


Informacje praktyczne:

  • Termin: 20 kwietnia 2023 r. (czwartek, godz. 18.00-20.00)
  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, plac Wolnica 1
  • Cena: 100 zł
  • Zniżka w wysokości 30% przysługuje posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych
  • Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest dokonanie wpłaty na konto, którego numer prześlemy wraz z potwierdzeniem zgłoszenia przez formularz internetowy:https://forms.office.com/e/C9XwE3ETYc