T T
Grafika dekoracyjna.

Weekend seniora z kulturą w MEK

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, już po raz dziewiąty przygotowało akcję „Weekend seniora z kulturą”, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Z tej okazji, w pierwszy weekend października – 1 i 2.10.2022 r., zachęcamy Seniorów do zwiedzania wystaw stałej i czasowych w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Wystawa stała
Ratusz, pl. Wolnica 1, godz. 10.00–19.00

Na dobry początek zapraszamy do kazimierskiego ratusza (pl. Wolnica 1), gdzie jest prezentowana jedna z najstarszych i największych kolekcji etnograficznych w Polsce. Wystawa stała przedstawia różne aspekty minionego świata wsi: tradycyjne wiejskie budownictwo, wnętrza mieszalne, galerię polskich strojów ludowych, zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie. Szczególnie polecamy nową część wystawy pn. „Kogo stać?”. Znalazły się na niej wybrane przedmioty ze zbiorów Muzeum, a każdy z nich związany jest z życiem konkretnych ludzi: twórców, użytkowników, dawnych właścicieli.

Wystawy czasowe
ul. Krakowska 46, godz. 10.00-19.00

Uwadze gości polecamy także wystawy czasowe, „POWERBANK / siła kobiet” oraz "Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga - malarstwo"
, które prezentujemy nieopodal kazimierskiego ratusza, przy ul. Krakowskiej 46.

„POWERBANK / siła kobiet”

Nasz powerbank to przestrzeń pozyskiwania i pomnażania energii. Kiedyś był tu oddział dużego banku, dziś nowe miejsce mocy.

Zamiast kredytów, lokat i rachunków, proponujemy poruszające wyobraźnię przedmioty. Każdy z nich może być punktem wyjścia opowieści o kobietach na różne sposoby zamieszanych w dzieje Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

"Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga - malarstwo"

Wystawa przedstawia prace krakowskiego malarza Władysława Wałęgi, jednego z najciekawszych współczesnych twórców art brut.

W jego pracach odzwierciedlają się doświadczenia człowieka, który przeżył dramatyczne dzieciństwo, zaznał więzienia, nałogów, zmagań z depresją, chorobami. Życiowe traumy konkurowały z marzeniami o  nieskrępowanej wolności, błędy młodości z  kruchą wrażliwością, samotność z pragnieniem miłości…

Ocalenia  szukał w sztuce. Malowanie stało się  terapią i wyzwoleniem: ucieczką od dręczących wspomnień, demonów wyobraźni, lekiem łagodzącym napięcia i samotność.

Wystawa powstała z rozmów z Władysławem Wałęgą oraz badań prowadzonych przez kuratorki. Znalazły się na niej 44 prace malarza pochodzące z kolekcji publicznych i prywatnych, w tym  te, które jeszcze nigdy nie były dotąd wystawiane. Uzupełniają ją fotografie powstałe w czasie sesji z udziałem artysty.  


Informacje praktyczne: 
  • Weekend seniora z kulturą odbywa się w dniach 1-2 października.
  • Bilet wstępu w cenie 1 PLN będą w tych dniach mogły kupić osoby powyżej 60 roku.
Projekt Kultura 60+ realizowany jest z inicjatywy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.