T T
Grafika promująca warsztaty. Na zielonym tle na górze napis: „Warsztaty rysunku. Etnograficznym okiem”.

Etnograficznym okiem | Bezcenne...

17 października
Bezcenne... - wystawa Kogo stać?
kredka akwarelowa, cienkopis

Na kolejnym spotkaniu, tym razem w przestrzeni wystawy "Kogo stać?" przyjrzymy się wybranym obiektom muzealnym w kontekście szeroko rozumianej wartości.
Wykorzystując technikę grafitu rysunkowego spróbujemy zarejestrować nie tylko same przedmioty, ale też ślady ich użytkowania przez dawnych właścicieli. Odnaleźć w nich świadectwa indywidualnych, ludzkich losów.

Będziemy pracować w technice grafitu rysunkowego w dwóch rodzajach: w sztabkach i sypkiego. Skupimy się na detalu lub ogólnym ujęciu przedmiotu. Zaczniemy od mniejszego formatu, następnie spróbujemy swoich sił w rozmiarze 70 x 50 cm.

Informacje praktyczne
Termin: 17 października (niedziela) godz. 16.00–18.00
Cena: 8 PLN (płatność w kasie)
Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną 3+ oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.
Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, plac Wolnica 1
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/r/DXfujyAcB1
O cyklu

Etnograficznym okiem to cykl warsztatów wprowadzających w zagadnienie rysunku. Raz w miesiącu, w niedzielne popołudnie, zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem - eksponatem w przestrzeni muzeum. Za pomocą szkicownika, posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkroczymy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy “podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym muzeum.

Praca ze szkicownikiem to nie tylko próba zarejestrowania tego co widzimy. To zapis naszego sposobu myślenia. To skupienie na detalu, poszukiwanie poezji w przedmiocie. To też zabawa formą i treścią, bo to co stworzymy, nawet realistycznie odwzorowane, należy już do nas - możemy je przetwarzać i zmieniać, tworząc nową jakość.

Warsztat daje możliwość poznania wybranych technik rysunkowych, którym będą poświęcone poszczególne spotkania. Uczestnicy poznają różne narzędzia rysunkowe i będą eksperymentować z własnym stylem. Podczas kolejnych odsłon korzystać będziemy z różnych narzędzi, takich jak ołówek, węgiel czy tusz.

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały.