Grafika promująca spotkanie. Kilka geometrycznych kształtów - trójkątów i pasów oraz tytuł spotkania.

Syberia w reportażu

spotkanie online z cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA

10 czerwca, godz. 18.00

O swoich książkach, książkowych inspiracjach i tym, czego w żadnych książkach nie znaleźli. O Syberii – miejscu, ludziach i legendzie dyskutować będą Michał Książek, Michał Milczarek i spełniający rolę prowadzącego Andrzej Dybczak.

Z całą pewnością powstało już sporo reportaży z każdego miejsca na Ziemi. Z dużym prawdopodobieństwem palmę pierwszeństwa dzierży Syberia. Karmi naszą wyobraźnię szukającą we współczesnym świecie wolności, dzikości, przestrzeni i czegoś jeszcze. Czegoś nieuchwytnego co każdy może nazwać po swojemu. I niekiedy nazywa. Niekiedy także zapisuje to, co nazwał a nawet rozwija to w książkę. W ten sposób powstają opowieści literackie, zwyczajowo już tylko nazywane reportażami, bo oprócz ogólnie zarysowanego tematu często nie łączy ich ze sobą nic.

Czego szukali tam goście naszego spotkania i co znaleźli? Dlaczego wzięli się za opisywanie tego, co opisali już przed nimi inni?

O projekcie:

SYBERIA. DOPOWIEDZENIA
spotkania/historie/tajemnice

Inspiracją dla cyklu są rezultaty badań na ponad 100-letniej kolekcji syberyjskiej MEK, które prowadziliśmy od 2016 roku w miejscach, skąd pochodzą przedmioty do niej należące.

Kolekcję prezentujemy na stronie www.etnomuzeum.eu/syberia wraz ze współczesnym kontekstem w postaci filmów, opowieści i relacji ze spotkań z uczestnikami badań z Kamczatki, Czukotki i Syberii Zachodniej. Główne wątki rozwija wystawa „Syberia. Głosy z Północy”, na którą zapraszamy do końca tego roku. Inne tematy poruszymy w trwającym od kwietnia do listopada cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA – podczas rozmów z zaproszonymi gośćmi, wizyt w naszym magazynie studyjnym i spaceru po Krakowie.

Życie kolekcji syberyjskiej trwa i wskazuje na wielość intrygujących powiązań świata ludzi, zwierząt i duchów. Efekty badań pozwalają rozmawiać także o przyszłości relacji człowieka ze zmieniającą się wskutek ludzkich działań przyrodą. Badania etnograficzne często przybierały formę archiwalno-terenowego śledztwa, owocując niezwykłymi odkryciami. Rozpoczynając projekt badawczy nasze muzeum na blisko 4 lata zanurzyło się w rzeczywistość rdzennych narodów Północy, XIX-wiecznych podróżników i zesłańców, muzealników i archiwistów od Pietropawłowska Kamczackiego po Oksford. Efektem prac jest nowa wiedza, nowe pytania i przetarcie ścieżki wiodącej od muzealnych obiektów po antropologiczną interpretację nieoczywistych relacji kształtujących współczesny świat.

Szczegółowy program cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA: https://etnomuzeum.eu/syberia-dopowiedzenia

Sponsorem cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Logo Gaz system.

Informacje praktyczne: