Grafika promująca spotkanie. Różnokolorowe koła na czerwonym tle oraz tytuł spotkania.

Udział Polaków w kolonizacji Syberii

spotkanie online z cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA

20 maja 2021, godz. 18.00

W czasach, gdy imperium rosyjskie umacniało się na Północy i Dalekim Wschodzie, Polacy byli jego poddanymi. Jaki był nasz udział w zaprowadzaniu carskiego porządku na Syberii? Co jeszcze mogło z tego wyniknąć? Jakie miał i ma znaczenie fakt zaangażowania Polaków w administrację, naukę i życie społeczno-polityczne imperium?

Dla Rosji Syberia była jak niekończąca się grota Ali Baby, pełna futer, ryb i złóż cennych surowców, w której od XVI wieku znikali kolejni poszukiwacze, by wydobyć na światło dzienne nowe nazwy geograficzne i narody zagubione pośród niemal kosmicznych przestrzeni lądowego imperium carów.

Nasza narodowa świadomość zachowała obraz Syberii jako ziemi nieludzkiej i dzikiej, miejsca nieszczęścia, więzienia, śmierci. To prawda, spotkaliśmy się z niewolą i bestialstwem systemu. Z wygnaniem. Ale także z obcymi narodami, egzotycznymi kulturami, oszałamiającą przyrodą, jej duchami i niekończącymi się możliwościami.

Żyliśmy tam, nie tylko w łagrach. Byliśmy najemnikami, rolnikami, lekarzami, urzędnikami, badaczami, właścicielami domów publicznych, producentami alkoholi, pasterzami reniferów, handlarzami.

Nasi goście, prof. Eugeniusz Niebelski, historyk, oraz Dariusz Klechowski, były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie, odsłonią przed nami fragmenty tamtego świata. Przywołają biografie i opowieści ludzi dotkniętych fenomenem Syberii.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Dybczak, etnolog i badacz Syberii, współpracujący z Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

O projekcie:

SYBERIA. DOPOWIEDZENIA
spotkania/historie/tajemnice

Inspiracją dla cyklu są rezultaty badań na ponad 100-letniej kolekcji syberyjskiej MEK, które prowadziliśmy od 2016 roku w miejscach, skąd pochodzą przedmioty do niej należące.

Kolekcję prezentujemy na stronie www.etnomuzeum.eu/syberia wraz ze współczesnym kontekstem w postaci filmów, opowieści i relacji ze spotkań z uczestnikami badań z Kamczatki, Czukotki i Syberii Zachodniej. Główne wątki rozwija wystawa „Syberia. Głosy z Północy”, na którą zapraszamy do końca tego roku. Inne tematy poruszymy w trwającym od kwietnia do listopada cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA – podczas rozmów z zaproszonymi gośćmi, wizyt w naszym magazynie studyjnym i spaceru po Krakowie.

Życie kolekcji syberyjskiej trwa i wskazuje na wielość intrygujących powiązań świata ludzi, zwierząt i duchów. Efekty badań pozwalają rozmawiać także o przyszłości relacji człowieka ze zmieniającą się wskutek ludzkich działań przyrodą. Badania etnograficzne często przybierały formę archiwalno-terenowego śledztwa, owocując niezwykłymi odkryciami. Rozpoczynając projekt badawczy nasze muzeum na blisko 4 lata zanurzyło się w rzeczywistość rdzennych narodów Północy, XIX-wiecznych podróżników i zesłańców, muzealników i archiwistów od Pietropawłowska Kamczackiego po Oksford. Efektem prac jest nowa wiedza, nowe pytania i przetarcie ścieżki wiodącej od muzealnych obiektów po antropologiczną interpretację nieoczywistych relacji kształtujących współczesny świat.

Szczegółowy program cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA: https://etnomuzeum.eu/syberia-dopowiedzenia

Sponsorem cyklu SYBERIA. DOPOWIEDZENIA jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Logo Gaz system.

Informacje praktyczne:
  • Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
  • Spotkanie odbędzie się online, za pośrednictwem platformy Zoom.
  • Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić formularz: https://forms.office.com/r/LSzMAfK3wh
  • Możesz zarejestrować się też pisząc do nas wiadomość na adres: luczynska@etnomuzeum.eu
  • Spotkanie będziemy transmitować również na Facebooku: www.facebook.com/etnomuzeum.krakow
  • SPOTKANIE TŁUMACZONE BĘDZIE NA POLSKI JĘZYK MIGOWY.

FORMULARZ ZAPISU: