T T

Dla osób z dysfunkcją wzroku

Treść

Audioprzewodnik dla osób z niepełnosprawnościami wzroku
Dla osób z niepełnosprawnościami wzroku przygotowaliśmy audiodeskryptywną ścieżkę zwiedzania po wystawie stałej – w Ratuszu. Nagrania dostępne są na przenośnym urządzeniu, które możesz wypożyczyć bezpłatnie w kasie. Nagrania odtwarzane są automatycznie po wejściu w daną przestrzeń. Istnieje oczywiście możliwość zatrzymania, wznowienia oraz powtórzenia ostatniego nagrania. W audioprzewodniku znajdziesz audiodeskrypcje pomieszczeń, wybranych eksponatów oraz informacje kontekstowe.


Zwiedzanie można podzielić na dwie części: parter i pierwsze piętro oraz osobne zwiedzanie wystawy sztuki pod tytułem „Nieobjęta ziemia” znajdującej się na drugim piętrze. Czas zwiedzania to około 90 minut dla parteru i pierwszego piętra oraz 60 minut dla wystawy sztuki. Całość zajmuje około dwóch i pół godziny. W trakcie wizyty możesz skorzystać z kilku przestrzeni relaksu znajdujących się na każdym z pięter.


Audiodeskrypcje wystawy czasowej „Syberia. Głosy z Północy” 
dostępnej do końca 2021 roku
Dla wystawy czasowej pod tytułem „Syberia. Głosy z Północy”, która dostępna jest dla zwiedzających w drugim budynku Muzeum, w Domu Esterki przy ulicy Krakowskiej 46, przygotowaliśmy audiodeskrypcje wystawy: przestrzeni oraz wybranych eksponatów. Nagrania dostępne są na naszej stronie oraz na przenośnych odtwarzaczach, które bezpłatnie można wypożyczyć na czas zwiedzania w kasie w budynku przy Krakowskiej 46.


Oprócz nagrań, przygotowaliśmy:

  • dotykowy plan wystawy,
  • tyflograficzne odwzorowanie mapy Syberii, która na wystawie przedstawia miejsca pochodzenia obiektów i miejsca prowadzonych badań,
  • broszurę w alfabecie brajla, w której znalazły się niemal wszystkie treści z wystawy.

Wszystkie te przedmioty, dostępne w kasie przy ulicy Krakowskiej 46, przeznaczone są do wypożyczenia na czas zwiedzania wystawy.

Więcej informacji: https://etnomuzeum.eu/aktualnosci/wystawa-syberia-glosy-z-polnocy-dostepna-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami-wzroku-i-sluchu 


Zwiedzanie z asystentem, bez przewodnika
Istnieje możliwość zwiedzania wystaw z asystentem gościa muzealnego. Zwiedzanie z asystentem jest bezpłatne. Oferta dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie w dogodnym, określonym przez zwiedzających, terminie. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na dwa dni robocze przed planowaną wizytą.


Zwiedzanie z przewodnikiem
Ze względu na pandemię, zawieszamy do odwołania możliwość zwiedzania wystaw z przewodnikiem.


Pies przewodnik / pies asystujący
Pamiętaj, że pies przewodnik lub pies asystujący jest zawsze mile widziany w Muzeum. W razie potrzeby poproś portiera o miskę z wodą dla swojego psa.


Czytanie obrazów
Zapraszamy również do zwiedzania portalu Czytanie Obrazów – znaleźć tam można mnóstwo  dzieł sztuki i zabytków z całej Polski, również z naszego Muzeum. Oto link:  http://czytanieobrazow.pl/instytucje/muzeum-etnograficzne-im-seweryna-udzieli-w-krakowie


W razie pytań, wątpliwości i sugestii prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności – Olgą Błaszczyńską.
 
Kontakt
Olga Błaszczyńska
koordynatorka dostępności
telefon lub SMS: 533 325 435
e-mail: dostepnosc@etnomuzeum.eu