Dla osób z dysfunkcją wzroku
Treść
Audioprzewodnik dla osób z niepełnosprawnościami wzroku
Dla osób z niepełnosprawnościami wzroku przygotowaliśmy audiodeskryptywną ścieżkę zwiedzania po wystawie stałej – w Ratuszu. Nagrania dostępne są na przenośnym urządzeniu, które możesz wypożyczyć bezpłatnie w kasie. Nagrania odtwarzane są automatycznie po wejściu w daną przestrzeń. Istnieje oczywiście możliwość zatrzymania, wznowienia oraz powtórzenia ostatniego nagrania. W audioprzewodniku znajdziesz audiodeskrypcje pomieszczeń, wybranych eksponatów oraz informacje kontekstowe.
Zwiedzanie można podzielić na dwie części: parter i pierwsze piętro oraz osobne zwiedzanie wystawy sztuki pod tytułem „Nieobjęta ziemia” znajdującej się na drugim piętrze. Czas zwiedzania to około 90 minut dla parteru i pierwszego piętra oraz 60 minut dla wystawy sztuki. Całość zajmuje około dwóch i pół godziny. W trakcie wizyty możesz skorzystać z kilku przestrzeni relaksu znajdujących się na każdym z pięter.
Dostępność wystaw czasowych
Na wystawie czasowej "Nie poddaję się, trwam. Władysław Wałęga – malarstwo" dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy:
1. Audiodeskrypcję wystawy dostępną na przenośnych odtwarzaczach.
Odtwarzacz możesz wypożyczyć w kasie i korzystać z niego na wystawie. Po zakończonym zwiedzaniu przekaż go do kasy.
Ze względów higienicznych skorzystaj z własnych słuchawek. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz je od nas wypożyczyć.
Audiodeskrypcja jest również dostępna na naszej stronie:
https://etnomuzeum.eu/audiodeskrypcja-nie-poddaje-sie-trwam-wladyslaw-walega-malarstwo
2. Pomoce tyflograficzne (do poznawania dotykiem)
Pomoce znajdziesz na wystawie.
Na wystawie czasowej "POWERBANK / siła kobiet" dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy:
1. Audiodeskrypcję wystawy
Audiodeskrpcję odsłuchać można z urządzeń stacjonarnych umieszczonych w przestrzeni ekspozycyjnych w specjalnie oznakowanych miejscach.
Audiodeskrypcja jest również dostępna na naszej stronie:
https://etnomuzeum.eu/audiodeskrypcja-powerbank-sila-kobiet
2. "Niezbędnik" w formacie dostępnych dla czytników dla osób niewidomych i niedowidzących
"Niezbędnik" poszerza wystawę o sylwetki 36 bohaterek wystawy. Można go pobrać tutaj: Niezbędnik
Zwiedzanie z asystentem, bez przewodnika
Istnieje możliwość zwiedzania wystaw z asystentem gościa muzealnego. Zwiedzanie z asystentem jest bezpłatne. Oferta dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie w dogodnym, określonym przez zwiedzających, terminie. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na dwa dni robocze przed planowaną wizytą.
Zwiedzanie z przewodnikiem
Możliwość zwiedzania z przewodnikiem po uprzednim kontakcie z koordynatorką dostępności Anną Szelingowską (telefon lub SMS: 533 325 435, e-mail: dostepnosc@etnomuzeum.eu)
Pies przewodnik / pies asystujący
Pamiętaj, że pies przewodnik lub pies asystujący jest zawsze mile widziany w Muzeum. W razie potrzeby poproś portiera o miskę z wodą dla swojego psa.
Czytanie obrazów
Zapraszamy również do zwiedzania portalu Czytanie Obrazów – znaleźć tam można mnóstwo dzieł sztuki i zabytków z całej Polski, również z naszego Muzeum. Oto link: http://czytanieobrazow.pl/instytucje/muzeum-etnograficzne-im-seweryna-udzieli-w-krakowie
W razie pytań, wątpliwości i sugestii prosimy o kontakt z koordynatorką dostępności – Anną Szelingowską.
Kontakt
Anna Szelingowska
koordynatorka dostępności
telefon lub SMS: 533 325 435
e-mail: dostepnosc@etnomuzeum.eu