Muzeum bez barier

T T
film w PJM

Muzeum Etnograficzne w Krakowie chce być dostępne dla każdego. Ponieważ nasi goście mają różne potrzeby, pracujemy nad tym, by każdy czuł się u nas dobrze i jak najpełniej korzystał z naszej oferty. Przestrzeń Muzeum, w której prezentujemy stałą ekspozycję, dostosowaliśmy do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Opracowaliśmy ścieżkę zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku. Współpracujemy z tłumaczami polskiego języka migowego. Prowadzimy warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jesteśmy otwarci na wszelkie potrzeby, sugestie i pomysły. Prosimy je zgłaszać Annie Szelingowskiej, która koordynuje prace nad dostępnością Muzeum dla wszystkich, którzy chcą je odwiedzić.

Kontakt
Anna Szelingowska
koordynatorka dostępności
telefon lub SMS: 533 325 435
e-mail: dostepnosc@etnomuzeum.eu 

Lokalizacja Muzeum i dojazd
Muzeum Etnograficzne w Krakowie działa w dwóch lokalizacjach: w Ratuszu przy placu Wolnica 1 i w Domu Esterki przy ulicy Krakowskiej 46. Oba budynki znajdują się w niedużej odległości od siebie. Aby dotrzeć z Ratusza do Domu Esterki lub na odwrót, musisz pokonać około 100 metrów. W Ratuszu na placu Wolnica 1 jest prezentowana wystawa stała, tutaj także odbywa się większość wydarzeń edukacyjnych. Dom Esterki jest miejscem wystaw czasowych. Znajdują się tutaj również biblioteka i sekretariat Muzeum. Możesz do nas dotrzeć komunikacją miejską.

Najbliższy przystanek to „Plac Wolnica”, zatrzymują się tutaj linie tramwajowe nr: 6, 8, 10, 13.
Muzeum nie dysponuje własnym parkingiem dla zwiedzających.

Polityka cenowa
Osobom z niepełnosprawnościami oferujemy:

  • ulgowy bilet wstępu na wystawę stałą w cenie 10 PLN,
  • ulgowy bilet grupowy (od 10 osób wzwyż) w cenie 8 PLN za osobę.

Asystenci osoby z niepełnosprawnościami są zwolnieni z opłat za wstęp na wystawy.

Zwiedzający nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów wynikających z dostosowania oferty i przestrzeni Muzeum do swoich potrzeb.

Zwiedzanie z asystentem
W Ratuszu przy placu Wolnica 1, gdzie prezentowana jest wystawa stała, istnieje możliwość zwiedzania w towarzystwie asystenta. Jeśli zatem samodzielna wizyta w Muzeum jest dla Ciebie trudna, pamiętaj, że możesz zwiedzać wystawę stałą z asystentem. Asystent to pracownik Muzeum, który pomoże ci bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się po wystawie oraz w pełni korzystać z dostępnych materiałów. Jest to oferta bezpłatna. Jeśli będzie taka potrzeba, asystent pomoże ci dotrzeć z przystanku tramwajowego lub samochodu do Muzeum i z powrotem. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na dwa dni robocze przed planowaną wizytą.

Tłumaczenie na polski język migowy

  • dla grup do 12 osób,
  • zwiedzający ponoszą koszt biletu wstępu (oprowadzania/warsztaty), tłumaczenie na PJM nie jest dodatkowo płatne,
  • prosimy o rezerwację zwiedzania z tłumaczeniem przynajmniej dwa tygodnie przed planowaną wizytą.

Informacje i rezerwacje
Anna Szelingowska
telefon lub SMS: 533 325 435
e-mail: dostepnosc@etnomuzeum.eu 

Uwagi
Prosimy o punktualne przybycie na zajęcia. W przypadku spóźnienia ponad 15-minutowego Muzeum może odmówić przyjęcia grupy na zajęcia. W razie, gdy grupa nie pojawi się w Muzeum i uprzednio nie odwoła wizyty, będziemy zmuszeni obciążyć organizatora kosztami przewodnika.

Przewodników spoza MEK oraz grupy zorganizowane prosimy o poinformowanie o planowanej wizycie w celu usprawnienia ruchu w muzeum. Ze względu na dużą liczbę osób zwiedzających w wtorki, grupy zorganizowane (pow. 10 osób) zobligowane są do wcześniejszej rezerwacji terminu zwiedzania.