Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ASD
Treść
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających, ale wprowadziliśmy kilka nowych zasad:
- Wystawę stałą przy pl. Wolnica 1 można zwiedzać codziennie, wyjątek to poniedziałek – wtedy muzeum jest zamknięte.
- Zapraszamy w godzinach 10:00-13:00 i 15:00-19:00. Od 13.00 do 15.00 zamykamy muzeum, by przeprowadzić dezynfekcję powierzchni wspólnych.
- Zachowaj bezpieczną odległość 2 metrów od innych osób (zasada ta nie dotyczy asystentów osób z niepełnosprawnościami oraz osób tłumaczących PJM).
- Ze względów bezpieczeństwa szatnia w Muzeum jest zamknięta. Można korzystać z osobistych, zamykanych szafek.
- Jeśli możesz, podczas obecności w Muzeum zakryj usta i nos i pamiętaj o dezynfekcji rąk. W muzeum znajdziesz płyn do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki.
- Na wystawie stałej może jednocześnie przebywać do 50 osób.
- Muzeum jest teraz niedostępne dla grup. Nie organizujemy też zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem.
W naszej ofercie znajduje się szereg warsztatów dla grup zorganizowanych, dla uczestników indywidualnych oraz wydarzeń edukacyjnych, które mają charakter okazjonalny. Jesteśmy otwarci na wszelkie potrzeby, sugestie i pomysły. Prosimy je zgłaszać Oldze Błaszczyńskiej, która koordynuje prace nad dostępnością Muzeum dla wszystkich, którzy chcą je odwiedzić.
Kontakt
Olga Błaszczyńska
koordynatorka dostępności
telefon lub SMS: 533 325 435
e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu
Przeczytaj o dostępności muzealnych budynków
Warsztaty Świat rzeczy 1 i 2
Bezpłatne warsztaty organizowane w ramach programu Bon Kultury. Zajęcia są przewidziane dla grup zorganizowanych do piętnastu osób w wieku powyżej szesnastego roku życia.
Podczas cyklu dwóch warsztatów (Świat rzeczy I i Świat rzeczy II) stawiamy na wielozmysłowe doświadczenia, pracę z wybranymi obiektami z kolekcji MEK oraz przedmiotami współczesnymi z nurtu etnodizajnu, zajęcia zespołowe, twórcze oraz plastyczne.
Świat rzeczy I to warsztaty wprowadzają uczestników w „świat rzeczy”. Bierzemy pod lupę przedmioty znajdujące się na ekspozycji stałej. Zapoznajemy się z podstawami materiałoznawstwa. Dotykamy, wąchamy, słuchamy i testujemy. Poznajemy również tajniki wybranych zawodów rzemieślniczych.
Świat rzeczy II to warsztat kontynuujący wątki poruszone podczas warsztatu Świat rzeczy I. W ramach zajęć odkrywamy nowe trendy w projektowaniu użytkowym. Bierzemy na warsztat przykłady nowoczesnych projektów, które są inspirowane tradycyjnym rzemiosłem. Inspirując się tzw. etnodizajnem, każdy z uczestników na koniec warsztatów tworzy własny przedmiot użytkowy.
Informacje praktyczne:
Spotkania odbywają się od poniedziałku do soboty (od września 2018 do sierpnia 2019). Terminy są ustalane indywidualnie. Istnieje możliwość skorzystania z jednego warsztatu (Świat rzeczy I), zachęcamy jednak gorąco do przyjścia do nas dwukrotnie.
Wiek: zajęcia adresowane są do młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Warsztaty dostępne są także dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi: wzroku i słuchu. Scenariusz warsztatów jest każdorazowo adaptowany pod kątem zaleceń nauczycieli i opiekunów.
Przewidywana liczba uczestników: do 15 os.
Czas trwania: 1–1,5 godz.
Cena: udział w zajęciach jest bezpłatny*
Informacja i rezerwacja: Anna Szelingowska, szelingowska@etnomuzeum.eu, 12 430 18 27, pn.–pt. w godz. 9.00–16.00
Ważne: warsztaty prowadzone są jedynie dla grup, które dokonały wcześniejszej rezerwacji. Prosimy o zgłaszanie zamówienia z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
*W ramach akcji Skracamy drogę do kultury. Jest to specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. Szczegóły dostępne w Muzeum.
O programie Bon Kultury
Bon Kultury to innowacyjna w skali kraju inicjatywa Województwa Małopolskiego i regionalnych instytucji kultury. Ma ona zachęcić do częstszego uczestnictwa w kulturze i czerpania z tych spotkań inspiracji, radości odkrywania siebie i otaczającej rzeczywistości.
Wszystkie propozycje oferowane w ramach programu BON KULTURY łączy wysoki poziom merytoryczny, niebanalny temat zajęć i ciekawa, często interaktywna ich forma. To doskonały sposób na twórcze spędzanie wolnego czasu dla wszystkich, którzy poszukują inspirujących pomysłów na rozwijanie zainteresowania światem, własnej kreatywności, wiedzy i talentów.
Więcej informacji o programie: www.bonkultury.pl