Dla osób z dysfunkcją wzroku

Komunikat w związku z epidemią COVID-19
Muzeum jest otwarte dla zwiedzających, ale wprowadziliśmy kilka nowych zasad:
  • Wystawę stałą przy pl. Wolnica 1 można zwiedzać codziennie, wyjątek to poniedziałek – wtedy muzeum jest zamknięte.
  • Zapraszamy w godzinach 10:00-13:00 i 15:00-19:00. Od 13.00 do 15.00 zamykamy muzeum, by przeprowadzić dezynfekcję powierzchni wspólnych.
  • Zachowaj bezpieczną odległość 2 metrów od innych osób (zasada ta nie dotyczy asystentów osób z niepełnosprawnościami oraz osób tłumaczących PJM).
  • Ze względów bezpieczeństwa szatnia w Muzeum jest zamknięta. Można korzystać z osobistych, zamykanych szafek.
  • Jeśli możesz, podczas obecności w Muzeum zakryj usta i nos i pamiętaj o dezynfekcji rąk. W muzeum znajdziesz płyn do dezynfekcji i jednorazowe rękawiczki.
  • Na wystawie stałej może jednocześnie przebywać do 50 osób.
  • Muzeum jest teraz niedostępne dla grup. Nie organizujemy też zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem.

W naszej ofercie znajduje się szereg warsztatów dla grup zorganizowanych, dla uczestników indywidualnych oraz wydarzeń edukacyjnych, które mają charakter okazjonalny. Jesteśmy otwarci na wszelkie potrzeby, sugestie i pomysły. Prosimy je zgłaszać Oldze Błaszczyńskiej, która koordynuje prace nad dostępnością Muzeum dla wszystkich, którzy chcą je odwiedzić.

Olga Błaszczyńska
koordynatorka dostępności
telefon lub SMS: 533 325 435
e-mail: blaszczynska@etnomuzeum.eu

Przeczytaj o dostępności muzealnych budynków

Zwiedzanie z asystentem, bez przewodnika
Istnieje możliwość zwiedzania audiodeskryptywnego z dotykowym poznawaniem obiektów. Ze względu na brak linii prowadzących, komunikatów głosowych i audioprzewodników oferujemy takie zwiedzanie jedynie w towarzystwie asystenta gościa muzealnego. Zwiedzanie z asystentem jest bezpłatne. Oferta dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie i dla niedużych grup (do 12 osób) w dogodnym, określonym przez zwiedzających, terminie. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na dwa dni przed planowaną wizytą.

Zwiedzanie z przewodnikiem
Istnieje również możliwość zwiedzania z przewodnikiem, poszerzonego o audiodeskrypcję wybranych obiektów i możliwość poznania ich za pomocą dotyku. Oferta dostępna jest dla zwiedzających indywidualnie i dla niedużych grup (do 12 osób), w dogodnym, określonym przez zwiedzających, terminie. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z asysty co najmniej na dwa dni przed planowaną wizytą. Obecnie w związku z pandemią koronawirusa nie organizujemy zwiedzania z przewodnikiem.

Zajęcia edukacyjne dla dzieci
W ramach oferty dla grup zorganizowanych dostosowujemy wskazany warsztat edukacyjny do potrzeb grupy, w której znajdują się osoby słabowidzące i niewidome. Do tej pory z sukcesem i radością po obu stronach dostosowaliśmy następujące warsztaty: „Boże Narodzenie. Czas niecodzienny”, „W dawnej szkole” , „Krakowiacy. Chodź opowiem ci historię”. Obecnie w związku z pandemią koronawirusa nie organizujemy warsztatów grupowych.

Pamiętaj, że pies przewodnik jest zawsze mile widziany w Muzeum. W razie potrzeby poproś portiera o miskę z wodą dla swojego psa.

Czytanie obrazów
Zapraszamy również do zwiedzania portalu Czytanie Obrazów – znaleźć tam można mnóstwo audiodeksrypcji dzieł sztuki i zabytków z całej Polski, również z naszego Muzeum. Oto link:  http://czytanieobrazow.pl/instytucje/muzeum-etnograficzne-im-seweryna-udzieli-w-krakowie