PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Fragment koszuli haftowanej z widoczną metką muzealną.

SPOTKANIA

Treść

Raz w miesiącu, we wtorki, sięgamy do kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wspólnie z ekspertkami z MEK przyglądamy się zabytkowym obiektom związanym z wybranymi wątkami wystawy „Ale kosmos!”.
W PROGAMIE:

26 września -  Ale kosmos – haft ukraiński! | spotkanie z Oleną Kozakewycz
godz. 18.00, wstęp wolny
Ratusz, pl. Wolnica 1

Pasy, romby, rozety, gwiazdki, gałązki, kwiaty, krzyż, „na gładko”, „nyzynka”… W kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się wiele haftów ukraińskich – z Pokucia, Huculszczyzny, Bojkowszczyzny, Podola, Polesia. Są wśród nich przykłady wzorów bardzo dawnych, niemal zapomnianych. Wszystkie zachwycają artystyczną inwencją i starannością wykonania. Spotkanie z Oleną Kozakiewycz, ekspertką w dziedzinie strojów ukraińskich z MEK, będzie okazją do rozmowy o tradycyjnych motywach zdobniczych i technikach ich wykonania oraz do przyjrzenia się z bliska ornamentom na koszulach i wzornikach ze zbiorów Muzeum.  

17 października - Ale kosmos – strój męski! | spotkanie z Anną Grochal

godz. 18.00, wstęp wolny
Ratusz, pl. Wolnica 1

Wbrew powszechnym skojarzeniom efektowne zdobienia nie są domeną odzieży damskiej. Wystarczy zajrzeć do kolekcji strojów MEK, by przekonać się o bogactwie męskiej garderoby. Parzenice na góralskich portkach, roślinne ornamenty na odzieży wierzchniej – cuchach i gurmanach, wreszcie znaki haftowane na koszulach, piękne i zabezpieczające przed rozdarciem. Podczas spotkania z Anną Grochal, kustoszką z działu strojów i tkanin MEK, przyjrzymy się z bliska wybranym obiektom ze zbiorów Muzeum oraz porozmawiamy o różnorodności zdobień męskiego stroju.

21 listopada - Ale kosmos – koronka! | Spotkanie z Katarzyną Lebowską-Mazurek
godz. 18.00, wstęp wolny
Ratusz, pl. Wolnica 1

Szydełkowe, klockowe, czółenkowe, igłowe, „cerowane” na siatce wiązanej za pomocą iglicy… Koronki wykorzystuje się do zdobienia strojów (kołnierze, mankiety, wykończenia, wstawki) i wystroju wnętrz (poduszki, firanki, serwetki). Przykładów tych zastosowań nie brak w kolekcji Muzeum. Chcesz przyjrzeć się im z bliska?   

Podczas spotkania z Katarzyną Mazurek-Lebowską, renowatorką tkanin i miłośniczką koronek, porozmawiamy o technologii tworzenia i zastosowaniach tych ażurowych arcydzieł rzemiosła, a także o sposobach ich bezpiecznego przechowywania i konserwowania. 

12 grudnia - Ale kosmos – wzór! | spotkanie z Dorotą Majkowską-Szajer i Katarzyną Piszczkiewicz
godz. 18.00, wstęp wolny
Ratusz, pl. Wolnica 1

Zajrzyj z nami do niezwykłej kolekcji archiwaliów od ponad stu lat gromadzonej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Przyjrzymy się rysunkom haftów i ściegów. Niektóre z nich to notatki z badań terenowych, nanoszone na papier ołówkiem czy kredką. Inne to pieczołowicie przygotowane plansze pokryte tuszem lub farbami, z myślą o publicznej prezentacji czy publikacji. Są wśród nich m.in. barwne miniatury stworzone przez samego Seweryna Udzielę, założyciela Muzeum.

Pochylimy się nad kalkami, kartkami, kartonami… Stworzymy też możliwość skopiowania wybranych wzorów na miejscu. Może znajdziesz wśród nich swój ulubiony?