PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Czarnobiała fotografia przedstawiająca Halinę Dulembę trzymającą w rękaw wieszak z zahaftowanym kawałkiem materiału.
Fotografia: Bartosz Cygan ©️ Rzeczy Piękne

Zmarła Halina Dulemba

Treść

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Haliny Dulemby, znawczyni haftu, wiceprezeski Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art., od trzydziestu lat działającego przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Jej wiedzę, życzliwość i bezinteresowne zaangażowanie mogliśmy podziwiać od dawna. W ostatnim czasie Pani Halina zasłynęła jako inicjatorka „Ręcznika obrzędowego – Pandemia Anno Domini 2020”. W czasie najtrudniejszego, pierwszego pandemicznego lockdownu zachęciła Członkinie Stowarzyszenia, by połączyły siły i wspierały się nawzajem, wyszywając samodzielnie wybrane wzory na jednej tkaninie przekazywanej z domu do domu. To dzięki Pani Halinie akcja zakończyła się powodzeniem, a bogaty w znaczenia efekt wspólnej pracy trafił do kolekcji MEK.

Ten barwnie haftowany kawałek lnu na zawsze pozostanie śladem wyjątkowego gestu wspólnoty w czasach przymusowego odosobnienia. I przyczynkiem do wspomnienia niezwykłej osoby, która była pomysłodawczynią tego przedsięwzięcia. Jak sama mówiła: „Ręcznik: początek i koniec czegoś”.

Pogrzeb Haliny Dulemby odbędzie się w piątek, 5 sierpnia, o godz. 13 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jej bliskim składamy wyrazy współczucia.

Zespół Muzeum Etnograficznego w Krakowie.