Jedna z sal wystawy. Na środku widoczne manekiny, na których eksponowane są futrzane stroje.

Wystawa „Syberia. Głosy z Północy” znów otwarta

Treść

W piatek (5 lutego 2021 r.) otworzyliśmy ponownie wystawę „Syberia. Głosy z Północy” w Domu Esterki przy ulicy Krakowskiej 46.

Na wystawie zobaczymy m.in. przywiezione z Północy futrzane ubrania, postaci morskich myśliwych siedzących w maleńkich kajakach, arkan do kierowania stadem reniferów, inuickie amulety, ślubny strój kobiecy będący także ubiorem szamanki.

Obiekty te pochodzą głównie z XIX wieku, a do Krakowa trafiły dzięki przebywającym na Syberii Polakom. Żyli tam jako zesłańcy po powstaniu styczniowym albo poszukiwacze przygód czy uczeni, bywało że role te się przenikały.

Od 2016 roku badacze z Muzeum Etnograficznego wyprawiali się na Syberię w ślad za syberyjską kolekcją, by tam spotkać współcześnie żyjących ludzi. Wyprawy te, jak i badania archiwalne w innych kolekcjach syberyjskich pozwoliły rozwiązać kilka zagadek.

O szczegółach etnograficznych śledztw opowiadamy na wystawie oraz na stronie: www.etnomuzeum.eu/syberia

Pod tym linkiem znajdziesz szczegółowe informacje na temat wystawy.

Przed przybyciem zapoznaj się z zaleceniami dla osób zwiedzających wystawę.