Ręce w rękawiczkach trzymające starą książkę.

Wstrzymanie kwerend w Dziale Dokumentacji Kontekstowej Kultur

Z przykrością informujemy, że w terminie od 1 października 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. musimy wstrzymać kwerendy w Dziale Dokumentacji Kontekstowej Kultur (Archiwum MEK). Zbiory nie będą dostępne ani w czytelni, ani w formie elektronicznej.

Powodem jest konieczność skupienia się na ostatnim etapie prac w projekcie pn. Digitalizacja i udostępnienie zabytkowej kolekcji szklanych negatywów i fotografii z drugiej połowy XIX i początku XX w. ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie (dofinansowano z RPO WM na lata 2014–2020). Jak się przekonaliśmy, niewielki zespół pracowników nie podoła już dalej terminowemu tworzeniu bazy 2423 skanów fotografii oraz popularnonaukowych do nich opisów, a jednocześnie przeszukiwaniu zbiorów w odpowiedzi na kwerendy oraz udostępnianiu ich wyników.

Długo staraliśmy się łączyć wszystkie te zakresy, teraz jednak musimy stwierdzić, iż istnieje poważne ryzyko niezrealizowania projektu w wyznaczonym czasie, co pociąga za sobą liczne konsekwencje.

Z drugiej strony prace, które w tym projekcie wykonujemy, właśnie mają poszerzyć i unowocześnić dostęp do unikatowych zbiorów. Już w przyszłym roku zobaczą Państwo w galerii online prawie dwa i pół tysiąca fotografii wraz z opisami.

Dziękujemy za zrozumienie dla powstałych utrudnień i dla decyzji o zawieszeniu kwerend, którą jesteśmy zmuszeni podjąć.