Plakat promujący wystawę

Szopki ze zbiorów MEK na wystawie w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie

Niezbadane są ścieżki szopek krakowskich. Ostatnio nasze obiekty zawędrowały aż na Mazowsze! Od 6 grudnia do 25 lutego w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie będzie można oglądać szopki z naszej kolekcji. Zostaną one zaprezentowane w różnych kontekstach: od tych najstarszych po te całkiem nowe. Szopki jako sceny Bożego Narodzenia czy wyimki z życia Krakowa; jako świadectwa rodzinnych tradycji oraz międzypokoleniowego przekazu wiedzy i umiejętności. Szopki jako polityczne komentarze oraz antidotum na chorobę i samotność. Jako dzieła nie tylko ludzkich rąk, ale przede wszystkim serca.

Tych, którym do Mławy nie po drodze, zapraszamy na Plac Wolnica, gdzie na wystawie stałej można podziwiać najstarsze i najcenniejsze szopki krakowskie. I to przez cały rok!

Na wystawie w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie są prezentowane:

22 szopki krakowskie, z których najwyższa, wykonana w 1985 r. przez Stanisława Paczyńskiego ma 159 cm wysokości, a 2 najmniejsze wykonane w 2012 r. przez Wiesława i Wojciecha Barczewskich – 18 cm. Najstarsza szopka została wykonana z początkiem XX wieku przez murarza krakowskiego, Kazimierza Sudera.

11 fotografii archiwalnych z lat 70. XX w. prezentujących szopkarzy i szopkarki podczas Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską.

Najstarsza zachowana szopka krakowska Michała Ezenekiera z końca XIX w. na wystawie  prezentowana jest na fotografii, jej oryginał można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Krakowie oraz zapoznać się z jej historią w naszym dziale zbiorów. Jedną z najmłodszych szopek jest szopka miniatura wykonana przez Wojciecha Barczewskiego w 2012 r., o której możecie przeczytać w jednej z mikrohistorii. Na wystawie w Mławie prezentowana jest również anty-szopka krakowska Piotra Michalczyka.

Szopki krakowskie z Muzeum Etnograficznego w Krakowie
Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie